| turasel a întrebat:

E benefica ciocolata pentru sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| unNik a răspuns:

E buna pentru pielea ta

Timp de sute de ani, untul de cacao a fost un tratament celebru pentru piele. Datorita combinatiei unice de ingrediente a acestuia, el este folosit in tot felul de creme si balsamuri. Untul de cacao contine grasimi si antioxidanti, care ajuta la protejarea stratului extern de piele. Insa studiile recente au descoperit ca si ciocolata in sine poate imbunatati felul in care arata pielea ta si poate reduce ridurile.

De asemenea, faptul ca ciocolata ar provoca acneea e doar un mit. Experimentele recente au descoperit ca ingerarea de ciocolata, chiar si zilnica, n-are niciun efect asupra acneei, iar dermatologii profesionisti de astazi nu leaga in niciun fel acneea de dieta.

Te ajuta sa slabesti!

Ciocolata iti reduce apetitul in mod natural si te face sa nu mai poftesti mancaruri nesanatoase, cum ar fi pizza sau hamburgerii. Ea elibereaza lent nutrienti din corp si contine chimicale care blocheaza poftele pentru mancarurile grele.

Imbunatateste igiena orala

E foarte important sa stii ca produsele din ciocolata neagra sunt benefice pentru sanatatea ta in multe moduri, incluzand igiena orala. Mai multe studii au descoperit ca insasi cacaua din ciocolata actioneaza ca inhibator, ajuta la o respiratie placuta si chiar reduce riscul cariilor.

Scade tensiunea

Anumite chimicale din ciocolata pot ajuta la mentinerea vaselor de sange elastice, ceea ce poate scade tensiunea arteriala. Alte produse bogate in acest tip de chimicale, precum fructe, legume, ceai, vin rosu, pot aduce, de asemenea, beneficii cardiovasculare si ar trebui sa fie parte a unei diete sanatoase.

Ne face fericiti

Consumul de ciocolata stimuleaza secretarea endorfinelor, substante care produc o senzatie placuta in organism. De asemenea, ciocolata ajuta la producerea de serotonina la nivelul cerebral. Aceasta substanta functioneaza ca un anti-depresiv si poate creste si libido-ul. S-a demonstrat chiar ca sentimentul obtinut dupa consumul de ciocolata este similar cu sentimentele pe care le resimt indragostitii.
Cu toate acestea, se pare ca ciocolata are efecte diferite la barbati si la femei. Astfel, general vorbind, cand barbatilor le e pofta de ceva, de obicei e vorba despre mancaruri sarate si bogate in grasimi, in timp ce femeile, de cele mai multe ori, poftesc la ciocolata.

18 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ciocolata neagra este bogată în polifenoli şi antioxidanţi puternici, care ar putea limita stresul şi reduce riscul de boli cardiovasculare, cancer şi alte boli cronice, dar trebuie consumata cu moderatie, altfel existand riscul de a lua in greutate.
http://www.i-medic.ro/......-moderatie

| katy a răspuns:

Ca oricare aliment face bine intr-o parte si rau in alta

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

In cantitate moderata da

| KodrutZ a răspuns:

Toate raspunsurile de mai sus se aplica in cazul CIOCOLATEI, nu mizeriei de margarina si E-uri amestecate cu foarte putina cacao degresata la singe care se vinde pe la noi sub numele de ciocolata. Desigur ca sint si exceptii... de regula la preturi duble sau mai bine fata de "pluton".

| turasel explică (pentru KodrutZ):

Dami cateva nume de ciocolata ''adevarata''. Mie in general imi place foarte mult, de obicei milka e la putere :d

| KodrutZ a răspuns (pentru turasel):

Lindt, Heidi Dark. Ciocolata cruda - http://www.ciocolatacruda.ro/catalog/ciocolată-crudă-neagră-261863. Multe altele. Milka e un fel de McDonald's asa, cind vine vorba de ciocolata.

| turasel explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos.

| KodrutZ a răspuns:

Cu placere, pentru nimic. Tocmai am discutat un pic cu consoarta pe tema asta si se pare ca, in alta ordine de idei, nici macar ciocolata cruda nu e benefica cu adevarat - citat direct: "Raw Cacao fruit has high levels of anti-oxidants, the seeds have NONE or very little. People stop being fooled and wasting your money on Cacao seeds. the health is in the fruit not the seeds. the seeds are toxic."
Concluzia ar fi - MIERE! Romania e al doilea producator de miere din Europa, majoritatea se duce la export, iar romanii maninca numai mizerii de supermarket pline cu margarina si zahar, cind au santatea pura la citiva pasi distanta si la preturi foarte OK (in cazul meu, e moca, ca are socrul citiva stupi...).

| turasel explică (pentru KodrutZ):

Nici la mine nu e problema cu mierea. Cacao fruit? la ce se refera?

| floresdemayo a răspuns (pentru turasel):

Măi, eu zic să mai donați din mierea aia dacă tot aveti așa multă laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru turasel):

Fructul arborelui de cacao, evident.
@floresdemayo: Cum ziceam, mierea se vinde la un pret foarte ok. Ridem, glumim, dar dependenta data de ciocolata e generata in primul rind de cantitatea mare de zahar rafinat, care e un "zahar rau" ca sa ii zic asa. Miere maninci citeva linguri si dupa aia te opresti, fiindca efectiv nu mai poti, da organismului tot ce trebuie in citeva lingurite. Ciocolata de-asta de supermarket bagi pina intri in coma - nu stau sa o fac pe sfintul, am patit de citeva ori sa maninc dulciuri de-astea "junk" pina sa mi se faca rau...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu, mie îmi place. Chiar acum am una alăturea, cu cremă de amaretto. Dar pot să-ți spun ca e atât de bună încât provoacă dependență laughing, fir-ar!

| GRs a răspuns:

Da.Are si proprietati anticancer.
http://www.google.ro/......http?/url

| FrumoasaTa a răspuns:

Da...Daca nu tie foame si esti putin slabita este de ajuns numai sa maninci o bucatica de ciocolata si iti revii.

| dianaandra1467 a răspuns:

Cicolata ajută la stres. În cantități măsurabile, este foarte bună pentru piele și pentru obraji :*.

| 000M1ha3la a răspuns:

Se spune ca ciocolata iti da energie sau cand ai emotii inaintea unui test, etc iti reduce stresul, deci cred ca da