| anonim_4396 a întrebat:

E bine daca imi las cainele sa linga rana de la picior? Eu am auzit ca vindeca thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Supersx, antiseptica nu e, dar are un continut bacterian mult mai mic decat omul, dar oricum nu e indicat sa ajunga pe rana. Rana trebuie curatata (apa oxigenata, rivanol) si pansata pana la vindecare.

10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

NUUUUUUU. Gura cainelui e plina de bacterii foarte daunatoare. Unele dintre ele ar putea produce gangrena.

| Parintele a răspuns:

In nici un caz. te poti imbolnavi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cainele, spre deosebire de om, are saliva antiseptica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragii mei, am un exemplu din viata mea cu care argumentez ce am scris. Si mai sunt si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cainele e ok sa-si linga propriile rani! P-ale tale lingeti-le singura, cu toate ca mai bien ar fi sa folosesti apa, sapun, rivanol, iod.
Saliva contine o chestie care se cheama lizozim, d-aia se ling cainii, dar lizozimul cainelui nu e suficient pentru o rana la un om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc, Laur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Saliva cainelui contine o substanta numita litozim, un antiseptic natural care favorizeaza inchiderea rapida a ranilor.

Dragii mei experti, mai cititi inainte sa dati raspunsuri inutile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E in regula daca si-o linge fiindca cainii si pisicilke au un antibiotic in saliva. Stiu ca e de necrezut, dar e adevarat.

| Blu_7007 a răspuns:

Nu stiu da e prea tare laughing...big grin... lasa-l sa linga pootzin...si daca merge trebuie...lasa-l acolo...