| SeRk4NN a întrebat:

E bine sa ma apuc de fiare am 16 ani, 1.76,62 kg si fac kick boxing de performanta si innot,vreau sa mai pun ceva masa musculara pe mine,fac flotari dar vad ca nu prea da rezultate, fac de 1 an si cam nimic,vad ca alti baieti la varsta mea arata altfel mai inalti si mai dezvoltati,iar eu fac sport si nimic,am si mese regulate,ce zice-ti sa ma apuc,RASPUNS va rog,dar bun, FUNDAAA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Daca faci sport de performanta nu te apuca sa tragi de fiare de capul tau. Faci ce iti spune antrenorul, daca iti spune sa tragi de fiare iti spune cum cat etc. daca nu ti-a spus inseamna ca nu ai nevoie. Nu poti sa faci si sport de performanta si sa si tragi de fiare separat ca sa faci muschi. Cand faci sport de performanta te axezi strict pe performanta, nu mai conteaza sa ai brandu mare sau pectorali mari, conteaza sa ai rezultate in sportul pe care il practici.

Deci lasa fiarele eventual doar ca un supliment pentru antrenamente in cazul in care iti spune antrenorul, daca nu ti-a zis inseamna ca nu e nevoie. Esti mic ai 16 ani, esti in crestere, o sa te mai dezvolti mai ales daca faci inot. Stai linistit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nickname1890):

Oho, toti sportivii de performanta de la kickboxing se duc de 3-4 ori pe saptamana la sala, au nevoie.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa este Cosmin dar doar la indicatia antrenorului. Nu poti sa faci sport de performanta facand de capul. Si tine cont ca el are 16 ani nu poti sa-i dai acelasi volum de antrenament pe care il dai unui sportiv de 20 de ani. Si eu am facut kickboxing de performanta pe la varsta aia si mergeam la sala cam o data de doua ori pe luna cu antrenorul care ne spunea ce sa facem etc acum m-am dat pe alt sport dar ideea principala este ca nu poti sa faci performanta lucrand de capul tau. De exemplu la kickboxing ai nevoie de viteza, daca el se apuca de capul lui si incepe sa ridice greutati mari max6-8repetari, (ca un antrenament tipic pentru masa musculara), este posibil sa piarda din viteza respectiva, muschiul dezvoltand fibre lente de rezistenta.

In rest sunt de acord multe multe proteine din mancare, mai ales proteinele in combinatie cu inotul sigur vei vedea ceva rezultate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nickname1890):

De acord ca la indicatia antrenorului, care spre ex. ii poate face un program combinat cu greutati mari max 6-8 repetari si urmat imediat de greutati mai mici si multe repetari rapide, sa nu-si piarda din viteza, sau alte trucuri de genul, antrenorii buni stiu o gramada de genul, cum sa-ti mareasca forta fara sa piarda din viteza, etc.

Deci da, la indicatia antrenorului si urmand programul facut de el happy

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. mai multe proteine in mancare, daca trebuie sa adugi 1 masa sau 2 pe zi, ok
2. sala

| DjZen a răspuns:

Eu as zice sa ei si ceva proteine pentru a creste masa musculara

| Sup3rN0va a răspuns:

Esti din Bucuresti?

| hellchild a răspuns:

Cum au mai spus si uni nu ai nevoie daca faci sport de performanta, inotul dezvolta cam toate grupele de muschi, deci manaca mai bogat in proteine(carne:peste, pui si oua, astea au proteine de calitate) si legume verzi.

| adokdgaok a răspuns:

Da este bine, nu trebuie sa ai mese regulate, doar mananca multe proteine(oua, carne, lapte, etc) si fa cate 2-3 serii de flotari, abdomene, genoflexiuni si gantere, cate poti tu sa intre intr-o serie cu pauze, 3zile faci incontinuu si dupa iei una pauza, dupa mai faci 2 si mai iei o zi pauza tot asa, bafta.