| lya18 a întrebat:

E mai bine, mai sanatos, daca nu ne clatim cu apa dupa ce ne spalam pe dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a2 a răspuns:

De fapt, este chiar obligatoriu sa te clatesti. Poate ai auzit dwe oameni care se plang ca se spala de 4 ori pe zi pe dinti si totusi au carii. Se pare ca pasta de dinti are ceva care, daca nu este indepartata de pe dinti, duce la aparitia carilor. Cred ca din cauza florului, dar nu garantez.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut obligatoriu sa te clatesti pe dinti dupa ce te speli (cu apa sau cu ceai de musetel rece daca insisti). Pasta de dinti este toxica daca este inghitita, iar daca ramane pe dinti, distruge smaltul.

| MenInShadow a răspuns:

Nu! dc? pentru ca murdaria care ni se ia dupa dinti dupa spalare, ne ramane si pe pasta de dinti. Si fara clatit, daca inghiti pasta, sau ce faci tu, 85% din murdarie iti va ramane inapoi pe dinti... deci e mai sanatos sa te clatesti cu apa dupa ce te speli pe dinti!

| Tsiitsix3 a răspuns:

Pai`in primul rand`happy dupa ce te spely pe dinti`e obligatoriu sa te clatesti.Pt ca prin clatire uh dai afara toata.happy mizeria ksa zic.dar daca u nu te clatesti mizeria aia va mai ramane acolo si cand vei bea apa o vei inghite.Si nu vva fi sanatos,happySa te clatesti mereu, si nu nu e deloc mai bine sau mai sanatos...ti-am zis dchappy hai te ppuphappy. fundha?

| a2 a răspuns:

Merci de funda happy

| Girl_5668 a răspuns:

Trebuie as te clatesti.asa e normal

| AndraMinnie a răspuns:

Pai ar trebui sa intrebi un medic stomatolog...iti va spune el...