| Mira1234567 a întrebat:

Cand este mai bine sa ne spalam pe dinti,dimineata? Imediat cum ne trezim, sau dupa ce luam masa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MisterSprinkle a răspuns:

Medicii stomatologi recomanda sa ne spalam pe dinti de 3 ori pe zi, dupa fiecare masa, iar daca nu avem posibilatea sa o facem la pranz, macar dimineata cand ne trezim si inainte sa ne culcam.

| Mira1234567 explică (pentru MisterSprinkle):

Multumesc pentru raspuns! Eu obisnuiesc sa ma spal de 3 ori pe zi pe dinti(dupa fiecare masa). Daca m-as spala imediat cum ma trezesc, ar trebui sa ma mai spal si dupa micul-dejun?

6 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Dimineata cand te trezesti este bine sa te speli si dupa ce iei masa. Este indicat sa te speli de 3-4 ori pe zi

| Kirito21 a răspuns:

Este indicat periatul dintilor DUPA fiecare masa. Ce rost ar avea sa te speli inainte de masa si inca o data dupa?

| cristeasofia a răspuns:

Eu una ma spal pe dinti imediat dupa ce ma trezesc si chiar inainte de culcare. Nu am avut carii in viata mea.

| JanePinkPuf a răspuns:

Este bine sa ne spalam imediat cum ne trezim si seara imediat dupa ce am luat masa

| leul3 a răspuns:

Imediat dupa ce ne trezim.