| Mihailescu_Elena_2000 a întrebat:

E normal ca la 16 ani să ai tensiunea 14 cu 10 și pulsul 85?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Davinna a răspuns:

Valoarea e un pic cam mare! Ar trebui sa-ti monitorizezi tensiunea (masurand-o dimineata si seara timp de o saptamana macar) si in functie de valorile obtinute, iti vei da seama daca e cazul sa consulti un cardiolog! happy

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este normala. Mergi la medic. La varsta ta aveam 120 cu 70 si pulsul 60.

| doctorandus a răspuns:

Tensiunea se masoara cand stai linistita, nu dupa alergari sau dupa o cearta.

| Ioana0606 a răspuns:

O ai putin cam mare, dar nu e nimic ce ar trebui sa te ingrijoreze. La 16 ani nu e ceva neobisnuit.

| Gin1924 a răspuns:

E cam mare.Asa o are si fratele meu de 14 ani.Mama care e doctor a zus ca e putin hipertensiv.Consulta un medic altfel nu poti stii sigur.