| BogdanDavidZ a întrebat:

E normal sa iti creasca bataile inimii de la 70 la 115 pe minut cand ma ridic din pat?
In ultimul an nu am facut sport deloc (daca are vreo legatura)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"E normal" daca ai facut sport intens si te-ai lasat brusc.
Asa cum inainte de antrenament trebuie sa faci incalzire si dupa exercitii de relaxare, la fel si dupa o perioada de sport intensiv trebuie sa te lasi treptat.
Ar fi bine sa faci joging zinic si cate un jumat de ora de gimnastica inainte- si dupa.
Daca dupa o luna de alergare si gimnastica pulsul nu-ti revine, atunci ai nevoie de un consult cardiac, inclusiv la efort!

| Ionut231312 a răspuns:

Nu prea este normal, nu cred ca faci un efort asa mare ridicandu-te... incearca sa faci putin sport(sau cel putin sa iesi pe afara la o plimbare de 30-60 de minute) pe zi si ar trebui sa nu iti mai faca probleme asa mari.