| Dumitru_Marian_Mry_2000 a întrebat:

Se poate muri daca ai bataile inimii 50 pe minut? poate fi de la anxietate? cand ma ridic le am normal, dar daca stau pe scaun sau in pat am sub 60 sau 65 cam asa uneori, si mi e frica foarte tare sa nu mor, am avut si intepaturi toaracice cand in stanga cand in dreapta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul cardiolog el te va consulta si o sa i ti dea tratament daca va considera necesar, trebuie sa stii ce tensiuni ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate murii cand se mai incetinesc bataile inimii, ci doar cand ti se opreste pulsul complet.
Intepaturile toracice pot fii de la probleme ale inimii, de la p[robleme tiroidiene, de la probleme respiratorii, plamani, astma, samd.
Mergi la medic si fa-ti invetsigatii medicale!

| sierra1 a răspuns:

Zic medicii că pulsul normal este între 60 și 80 de bătăi pe minut, în repaus

da' cu respirația cum stai?

| sierra1 a răspuns:

" Dumitru_Marian_Mry_2000:...mi e frica foarte tare sa nu mor"

Mitruț mamă, cu o moarte suntem datori așa că nu scapi!

| doctorandus a răspuns:

Atletii au 40 batai/minut in stare de repaos.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

L-ai fixat corect la mână? De obicei, când pulsul nu e Ok, pulsometrul (ori tensiometrul care afișează si pulsul) ar trebui să își dea restart, succesiv, in timp ce e la mână. Asadar, a dat "erori"?
Schimbă-i mâine bateriile, cu unele nou-nouțe și verifică-ți pulsul din nou. Dacă ești cu părinții, roagă-i să și-l verifice și ei. Așa, poți ajunge la o concluzie Poate fi și defect...

| Werrich a răspuns:

Un bărbat poate să aibă pulsul puțin peste 50, fără ca acest lucru să aibă vreo semnificație patologică

| Irinelp a răspuns:

Salut, inima trebuie să aibă între 60 și 100 de bătăi pe minut dacă nu se numește aritmie cardiacă, bachicardie dacă bate mai puțin de 60 bătăi pe minut și tahicardie dacă bate mai mult de 100 de bătăi pe minut. Și eu am avut tahicardie anul trecut și am fost sub tratament de anticuagulant și un medicament pentru inimă și am fost operat câteva luni după și acum totul este în regulă. Nu mori dar dacă nu mergi la medic și se agravează ritmul poți să ai probleme mai grave cum ar fi avc (accident vascular celebral) așa că du-te la medic cât mai repede cu putință.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, se poate muri. Poți să mori înecat cu pită, lovit la cap, înjunghiat în spate, electrocutat, etc.

| floresdemayo a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Cei ca el, mor de frică.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru floresdemayo):

Da. Și sunt mulți asemeni lui. Generația snowflakes. laughing