| BlueDark a întrebat:

E normal sa iti fie frica de intuneric la 40 de ani?

P.S:Nu radeti de mine, dar dupa ce sting lumina ajung in pat din 2 salturi.
laughing

Sotia spune ca-s nebun, dar nu-i adevarat.Sunt un om normal in rest...

Mai am o problema: Nu pot conduce pe intuneric.Imi e frica, pur si simplu...Sa mergi singur noaptea pe o sosea intunecata...Doamne fereste! ????

Cum as putea rezolva asta? Fobia o am din copilarie, cred ca s-a instalat cand sora-mea m-a incuiat la 8 ani in pivnita la bunici. sad Era intuneric acolo si de atunci am ramas cu ideea asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ti-ar prinde bine cateva exercitii de respiratie si relaxare sugerate de un maestru yoga.

| BlueDark explică (pentru alessia5158):

Esti ca nevasta-mea. laughing
A venit ea odata cu covorasul la marginea patului?

| alessia5158 a răspuns (pentru BlueDark):

Erau si neveste de astea! ---pe vremuri demult apuse.

| Adry05 a răspuns:

Psiholog

| Sn4k3 a răspuns:

Uita-te la Lights Out, iti trece fobia sigur.

| BlueDark explică (pentru Sn4k3):

Merci.Acum m-ai facut sa dorm cu perna-n cap laughing

| Sn4k3 a răspuns (pentru BlueDark):

Acum serios, trebuie doar sa realizezi ca n-are de ce sa-ti fie frica, doar nu e nimic acolo laughing.

| alina2k18 a răspuns:

E o fobie care s-a declansat in copilarie cand ai fost incuiat, dupa cum ai spus.
S-ar putea rezolva prin psihoterapie cu cineva care e foarte bine pregatit strict pe problema asta.

Răspuns utilizator avertizat
| JackR a răspuns:

Normal nu este! Din fericire, exista solutii: https://imgur.com/x0hwS84

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ai raspunsul in propria intrebare. FOBIE, de obicei scapi de ele infruntandu-le. Eu am 20, si nu înghit pastile, Nici capsule nici nimic si nici nu voi înghiți vreodata. Tot o fobie e si la mine.

| BlueDark explică (pentru BuLaNNNeL):

Stau calm, ca acum mi-am amintit de inca una.Sotia imi da pastilele taiate in vreo 10 bucati, ca data trecuta cand am incercat sa inghit Paracetamolul intreg era sa ajung la Urgente.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BlueDark):

rolling on the floor esti frate-miu mai mare. Piseaza-le, eu le pisez, gustul e oribil, dar avem și o parte buna in asta. Isi fac efectul mult mai repede, pisate. Totusi asta cu frica de întuneric, ar trebui sa faci ceva in privinta asta, daca se intampla ceva rau cu soția ta noaptea? Va trebui să conduci, nu? Si sa fii si calm în același timp ca sa eviți accidente și mai știu eu ce alte nebunii. Ce comic esti rolling on the floor)) iti pui soția sa-ti aprindă lumina noaptea pentru o gustaricalaughing)).

| BlueDark explică (pentru BuLaNNNeL):

Hai,ma,frate...laughing Ce sa se intample? Ca doar n-o fura bau-bau. laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BlueDark):

Ma refeream sa nu-i fie rău, dar vad ca esti fixat pe lucruri întunecate, respectiv bau-bau laughing). Cred ca esti norocos cu o astfel de soție, cate s-ar trezi in miez de noapte sa aprinde becuri prin casa? rolling on the floor)

| BlueDark explică (pentru BuLaNNNeL):

De parca eu nu ma duc sa ii aduc alune și sticksuri de la magazinul de la colț cand afara sunt -20 de grade...

La noi in familie eu pregătesc masa, eu fac curățenie...Ea se ocupă doar cu rufele si aprinsul becurilor... laughing

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, ai putea discuta cu un psiholog despre aceasta tema, nu e ceva grav, nu conteaza varsta

| BlueDark explică (pentru DaniTDCI):

Am incercat.Mi-a propus sa imi inving teama, pur si simplu.Asta puteam sa fac si singur, dar cum?!

| venividivici2017 a răspuns:

Asa cum spunea si colegul mai jos...atat timp cat nu te sperii cand faci sex pe intuneric, consider ca esti normal.Chill outwinking

| Nevroza a răspuns:

Vine Bau-bau din intuneric si iti fura nevasta.

| BlueDark explică (pentru Nevroza):

N-o fura, ca o dau eu laughing
Glm.

| Nevroza a răspuns (pentru BlueDark):

Bine, bine rolling on the floor

| Nevroza a răspuns:

Frate, daca ai frica de intuneric, cum inchizi ochii si dormi? Nu ii inteleg pe astia, care au frica de intuneric. e ridicola

| iAMVi a răspuns:

Nu e ceva neobisnuit, eu am 22 de ani si nu m-as aventura prin intuneric.
De vina este "babau" sau "baubau" cum este mai bine cunoscut, poate ca nu este bine sa pomenim pana la urma copiilor de el.
Si am auzit pe foarte multi carora le este frica de intuneric, deci nu este un tabu.

| BlueDark explică (pentru iAMVi):

Probabil...Nu stiu ce sa zic, dar eu cand ma trezesc noaptea si vreau sa merg la baie sau la bucatarie(na, mai iau gustari nocturne) o trezesc pe nevasta-mea sa imi aprinda luminile laughing

| Silwian a răspuns:

Si partidele de sex?
Cu lumina aprinsa?

| BlueDark explică (pentru Silwian):

Cu lampa de pe noptiera mereu aprinsa laughing

| Albinuța767 a răspuns:

V-aș recomanda sa mergeti la psiholog. Să nu va fie rușine deoarece va va ajuta sa depășiți acesta temere. Sau dacă nu vreți să mergeți încercați să vă convingeti pe dumneavoastră ca nu este nimic acolo. Va puneți pe pat, fotoliu, scaun, covor,.etc si va relaxați. Închideți ochii si va gânditi la ceva drăguț, sau la o întâmplare haioasa. După un minut o puneți pe soția sa vă stingă becul.

| BlueDark explică (pentru Albinuța767):

Am sa incerc...Totusi,ce poate fi atat de rau?

| vjr1979 a răspuns:

Gandeste-te ca e doar intuneric, nu e nimic in el. Tin minte ca si eu eram cam speriat acum cativa ani cand am intrat singur intr-o pestera (am fost cam imprudent). Pentru linistea mea faceam cate o poza cu blitz-ul in fata si apoi ma linisteam cand verificam poza si vedeam ca nu e nimic.

| Stefan_Stefan_2002_hEqU a răspuns:

Te duci la un psiholog bun(am auzit de hipnoza), te duci și la biserica puțin, vorbești cu preotul așa așa așa, îi zici că ți-e frică, și noaptea o iei in brațe pe nevastă-ta și gata, fă o rugăciune înainte să te culci, închina-te.

| BlueDark explică (pentru Stefan_Stefan_2002_hEqU):

Lol laughing
De inchinat ma inchin seara. Dimineata sunt pe graba, mai zic un Tatal Nostru si gata.

Pot sa iau in brate tot poporul, ca tot stau invelit pana peste cap.

| Andreea091 a răspuns:

Stai linistit, si mie imi e frica de intuneric. Totusi, e ceva tratabil. E cel mai potrivit sa consulti un psiholog. Frica de intuneric nu tine cont de varsta. Poti dormi cu o lampa de veghe, asta te-ar putea ajuta.

| BlueDark explică (pentru Andreea091):

Nu am doar una, ci vreo 3.
De asta imi spune sotia ca sunt nebun.

Odata m-a trimis sa cumpar ceva de la non-stopul de alaturi la 9 seara. Iti dai seama ca mi-am luat vreo 2 lanterne...laughing