| SG1995 a întrebat:

E oare vreun pericol să fac o vizită în București la sfârșitul săptămânii?
Să mă duc sau să amân? Credeți că virusul va avea impact și în capitală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Linistit...

| darrio2007 a răspuns:

Mai periculos ar fi sa dea vreo masina peste tine, prin Bucuresti.

| antimulte a răspuns:

Daca esti asa credul, stai acasa si esti linistit. Dar pana nu vezi macar un caz confirmat undeva in tara eu nu m-as stresa asa de tare si mi-as vedea de viata. Evita ce se poate evita, nu iti da programul si viata peste cap.

| RAY a răspuns:

Eu spun sa te feresti de caini vagabonzi, ferentari, soferi, virusul inca nu s-a confirmat in Romania

| SG1995 explică (pentru RAY):

Și de hoți de buzunare, în Ferentari categoric nu mă duc, doar n-oi fi nebun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca nu e niciun caz in tara nu vad dilema ta

| SG1995 explică (pentru suntserios):

Am citit ca sunt cazuri în Neamț, și ca vin mulți din Italia. Părinți unei cunostinte se pregătesc de carantina.

| suntserios a răspuns (pentru SG1995):

Nu a auzit presa, guvernul, ministrul apararii, armata, medicii de cazurile din Neamt. Dar ai auzit tu... Interesant

| SG1995 explică (pentru suntserios):

Citisem ceva pe Digi 24 de niște indivizi veniți din Italia și cică ar fi suspecti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pericolul de a te infecta de coronavirus actualmente este foarte scăzut. La noi în țară nu a ajuns încă.

| Yuoia a răspuns:

Du-te linistit.

| Digikey a răspuns:

Cel mai sigur te incui in baie.

| Alexuţ02 a răspuns:

Din cate stim nu este nici un caz in tara de coronavirus, dar eu as " juca preventiv " Bucurestiul are milioane de locuitori, este sansa mai mare decat in celelalte orase dat fiind faptul ca e cel mai locuit.

As ramane linistit acasa pana se calmeaza apele cu virusul asta

| Simpatic a răspuns (pentru Alexuţ02):

Apele s-ar putea din pacate sa fie tot tulburi luni de zile de acum in colo. Au avut grija americanii de asta!
Sa vedeti ce scandal o sa iasa cand se va demonstra cu acte ca virusul a fost raspandit intentionat si este creat!
Pe de alta parte din pacate in curand o sa vedeti ca cativa dintre cei bagati in carantina in Romania chiar sunt purtatori ai acestui virus mortal.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Simpatic):

Este un leac, oarecum... Să-l numim așa definitiv, virusul moare dacă temperaturile depășesc 20 grade afară, din ce am înțeles.

Cât despre americani, da, ai dreptate lumea din păcate în general vorbind este prea oarbă să vadă, la fel cum nici ei nu știu faptul că suntem controlați din umbră ( Europa, asia, samd ) de alți oameni decât cei din față, așa zisele marionete.

Bine punctat din partea ta, în astfel de cazuri ai nevoie de percepție să vezi lucrurile așa cum sunt

| Feitan a răspuns:

Da frate nu veni aici, se moare pe capete... cand ajungi pe centura deja vezi nori verzi de corona virus...

| monster62 a răspuns:

Tinand cont ca italienii cam vor sa se intoarca in tara ca sa scape de carantina, eu as ramane potolit happy. asa zic eu cel putin. nu alege raspunsul pana nu primesti mai multe comentarii inainte