| anonim_4396 a întrebat:

Se presupune că virusul ăla mortal numit "coronavirus" ar fi fost intenționat scăpat din laborator. Carnea de șarpe, cum se presupune că ar fi princiala cauza a răspândirii virusului, este consumata de chinezi de sute de ani și nimeni nu s-a mai îmbolnăvit de nici un virus. Voi ce credeți? Oare există pericol de răspândire a virusului și în România?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prima parte din intrebarea ta... nu prea are asa de multa legatura cu a doua, care corespunde si la intrebarea ta, de altfel.
Principala cauza... nu prea e. Asta este in functie de ce? Nu cred ca este de la alimentatie. Sunt sigur ca au existat diverse persoane care au mancat lucruri pe care nu putem sa ni le imaginam si... nici un virus nou. Deci se mizeaza mai mult pe aia cu laboratorul.

In Romania, niciodata.

| SG1995 a răspuns:

Cred că a evadat dintr-un laborator dar nu intenționat, niciun stat nu ar fi așa prost încât să își omoare proprii cetățeni cu bună știință.

| Furnicuta000 a răspuns:

Coronavirusul (adica virusul care la microscop are forma de coroana) este cunoscut si prezent de foarte multi ani, chiar si in Romania. Dar asta de acum din China este un nou tip de coronavirus care cica provine de la animale, a suferit mutatii si acum s-a raspandit la om. Sau cel putin asa spun ei. Daca te uiti la documentare despre acest lucru (sunt cateva pe Youtube) acum vreo 10-15 ani Bill Gates a coordonat o echipa de cercetatori si chiar a patentat cercetarile despre coronavirus la oficiul de marci si inventii sau cum se spune la ei (gasesti pe net acel document). Acelasi Bill Gates care acum cativa ani vorbea in interviuri despre reducerea populatiei prin vaccinare si virusi ucigasi.
Sa nu mai spunem ca in Wuhan exista cel mai mare laborator de cercetare a virusurilor din China.
Deci teorii exista, concidente sunt, dar nu exista dovezi, poate sunt doar coincidente. Explicatia oficiala de la chinezi e ca virusul acela provine din piata din Wuhan, cum am spus mai sus.

Parerea mea e ca daca era sa se faca in laborator probabil era conceput sa moara mult mai multi oameni (sau poate chiar asta a fost intentia dar au dat gres). Oricum mortalitatea e mica (400 morti la 20.000 infectati) si varsta medie a celor care au murit era de 70 ani si aveau si alte afectiuni, practic cam la fel ca la orice gripa sezoniera.

| Andrei200202 a răspuns:

N are cum să apără in românia, când o vedea virusu ala ce competitori are prin spitalele noastre se dă batut