| anonim_4396 a întrebat:

E ok sa beau 4 litri de apa si 1 litru de lapte pe zi?

Si daca nu, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu este ok! Ori folosesti medicamente care provoaca o sete intensa ori ai o boala numita diabet insipid( http://www.sfatulmedicului.ro/......ipid_6270)

| DenisIonut01 a răspuns:

Unde intra atat in tine? nu face rau dar mai bine redu la 3 litri.

| Jipa95 a răspuns:

Indicat ar fi sa bei maximul 2.5 L de lichide pe zi. Este cam riscant sa bei mai mult decat este necesar, ai putea face pietre la rinichi.

| untu a răspuns:

Nu,este de recomandat ca omul normal se consuma cate 2 litri de apa pe zi si doua cani de lapte pe zi:una dimineata si alta seara cu o ora inainte de culcare!

| PeFuga a răspuns:

Nu e ok sa bei 4 litri de apa pe zi pentru ca ti se duc din organism saruri de care ai nevoie. Limiteaza-te la 2-2, 5 litri de lichid (lapte si/sau apa).

| LenoreVoldaren a răspuns:

NU! Este exagerat de mult! Gândește-te că poți s-o încurci făcând asta. Eu îți recomand să bei maxim 3 litri pe zi. Maxim! Vezi informații: http://bit.ly/1wNmL7Z

| DeusCorrupti a răspuns:

E bine, te hidratezi.
Dar nu e mare diferenta daca bei 2l sau 4l de apa pe zi.

| Borcanelul a răspuns:

Mda poate o fii mult, dar fac si sport in fiecare zi si elimin multa apa, mai ales cand alerg.Cand termin antrenamentul tricoul ii tot ud.