| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
De cel putin 2-3 saptamani beau cam jumatatea ( cel mult ) de litru de lapte. Tata spune ca nu e bine sa beau asa mult.
Este bine sau nu?

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sa nu bei mai mult de 500ml pe zi, te va predispune la anemie.Calciul se gaseste in cantitatea cea mai mare in cascaval.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Laptele este foarte sănătos și o sursă foarte bună de calciu. happy Este foarte bine să bei în fiecare zi câte jumătate de litru și chiar un litru de lapte. Nu îți face nici un rău. happy

| mona a răspuns:

Poti sa bei si un litru pe zi ca nu are nimic, e sursa de calciu

| teodora555 a răspuns:

Bea,laptele e sanatos

| eucumine010 a răspuns:

Laptele contine calciu, e sanatos, iar jumate de litru pe zi e o cantitate normala. Nu iti face nici un rau.

| Crixy a răspuns:

Confirm,eu beau un litru de lapte pe zi de ani de zile, desi cu cafea, dar nu conteaza asta.Ideea e ca ma simt mai bine si mai sanatos.Deci poti sa bei linistita cat lapte vrei.

| Moldoveanu_Florin_1987 a răspuns:

Laptele e sanatos, un studiu facut in 2010 de catre oameni de stiinta de la Harvard a demonstrat ca poate reduce riscul de a avea diabet de tip 2, deci poti sa bei ca nu patesti nimic