| anonim_4396 a întrebat:

Daca beau 1 litru de lapte pe zihappyO sa ma inalt mult? Stiti ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madb a răspuns:

Cresterea e controlata de un hormon secretat de hipofiza si numit STH (hormonul somatotrop) el determina in functie de varsta la care se deregleaza fie gigantism sau piticism daca se manifesta in copilarie, fie acromegalie daca "o ia razna" la pubertate (in acromegalie iti cresc buzele, limba, organele, etc. nu inaltimea!) De ce ti-am tinut mini lectia de bio, ca sa nu te manance undeva sa cauti sa iei STH pentru crestere, nu te joci cu hormonii, ei se joaca cu tinehee hee. Inteleg ca vrei sa bei lapte ca ai impresia ca are calciu si cine stie ce se intampla, o sa ti se intareasca oasele in cel mai bun caz happy. Tot hormonii astia sunt niste perversi si cel putin cresterea la baieti se opreste in jurul varstei de 25 de ani deci daca esti mic de statura acum s-ar putea sa "explodezi" la un moment dattongue. Eu aveam colegi mai mici decat mine si prin liceu dupa ce nu ne vedeam o vara se uitau de sus la minehee hee. Uita-te un pic la ai tai sau a ta familie daca ei sunt inalti o sa-ti vina si tie randul, daca nu sunt inalti nu e obligatoriu sa ramai mic da nici nu visa la 1, 90 tongue. p.s: poti oricand compensa cu multe altelewinking

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

DA! Ajuta, dar mai este nevoie si de sport sau multa miscare. Uite e vara mergi de inoata cat de des poti.Bafta!

| madb a răspuns (pentru onasis1961):

Si care e explicatia ta stiintifica pentru asa ceva? Nu da sperante desarte unei persoane! Cu ce sa-l ajute laptele si inotul? Sportul te ajuta sa te dezvolti armonios si sanatos nu sa cresti in inaltime! Ai vazut tu vreun pitic sau vreun om la 1, 50 care creste daca bea lapte si face sport? Daca era asa simplu majoritatea fetelor ar fi preferat sa bage lapte si sport decat sa se catere pe tocuri :-J

| onasis1961 a răspuns (pentru madb):

Prin dezvoltare armonioasa a corpului nu inseamna si crestere in inaltime? Atunci ar trebui sa-i indemnam la sedentarism si la cat mai multe sucuri acidulate si cu foarte multe E-uri?

| madb a răspuns (pentru onasis1961):

Nu l-a indemnat nimeni la asa ceva da nu ii scrie "DA!" la intrebarea cresc in inaltime daca beau un litru de lapte pe zi! Dezvoltare armonioasa inseamna crestere normala in inaltime NU fortata!

| Flydream a răspuns:

Ce aveti cu saracul copil...a pus si el o intrebare iar voi il denigrati?

| Cosmin86 a răspuns:

Ce treaba are una cu alta? mai documenteaza-te inainte sa aberezi cu intrebari stupide

| Wehes a răspuns:

Stai putin, ce legatura are Laptele cu Inaltimea thinking

| anapricopi76 a răspuns:

Nu cred ca functioneaza.

| ancaemilia a răspuns:

Nu o sa ai mult calciu in corp ceea ce e bine pentru oase puternice dar nu te vei inalta funda?

| CaziPloaie a răspuns:

Se poate dar fai si exerciti cum ar fi tractiuni!

| bluuee a răspuns:

Poate ţi se înmulţesc neuronii, deşi mă îndoiesc.

| YoshikoKumiko a răspuns:

Nu cred laughing. Si daca bei 5 litri de lapte pe zi te faci gigant? xDD