| cre27 a întrebat:

E pe aici cineva care a reușit să se lase de fumat și poate să împărtășească cu mine câteva sfaturi utile care mă pot ajuta să dobor acest viciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Toate povestile de succes ale fostilor fumatori, sunt legate de renuntarea brusca la fumat si evitarea completa sa mai stea in incaperi unde alti fumeaza.

Ideea cu patch-urile pe brat sau redusul tigarilor nu da rezultate la nimeni, fiindca se revine la fumat dupa cateva zile sau cateva saptamani.

| cre27 explică (pentru Violleta2022):

Locuiesc și cu o fumătoare în casă. Poate se va lăsa și ea dacă reușesc eu. Mersi de răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru cre27):

Dat fiind starea ta de sanatate, ii poti cere sa nu mai fumeze in casa!

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Chiar daca ai mai auzit-o de 1000 de ori eu ti-o spun ca fost fumator care m-am lasat de aproximativ 2 ani jumatate.
E nevoie de ambitie sa te lasi si cam atat, adica iti impui numai fumez si nici nu o faci, ai nevoie de o rigorizitate si de seriozitate.
Daca te ajuta cu ceva sa raresti tigarile eu am folosit guma de mestecat nicorette si deja numai simteam nevoia sa fumez des.
Dar in definitiv schimbarea trebuie sa vina de la tine, altfel nu reusesti cu nicio metoda, totul e psihic si e prin impunere, pe acelasi principiu pe care nu vrei sa consumi un aliment care iti face rau asa trebuie sa iti impui mintal ca fumatul iti face rau si trebuie sa-l lasi!

| cre27 explică (pentru Simpatic):

Eu nu vreau să le răresc, vreau să nu mai aud de ele. Mersi de răspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine covid m-a convins sa ma las de fumat pentru a 4 oară în viață. Luna trecută am pățit să aprind o țigară și am crezut ca sunt expirate. Un miros urât, apoi sa constat că era din cauza coronavirus. Crede-mă, nu ți-ai dori sa fumezi o țigară în această situație. Astăzi chiar și după 1 lună mirosul și gustul a revenit doar parțial. Însă oricum am momente când fumez, am momente când nu. Fumez două - trei luni, apoi câțiva ani uit de țigară. De fix 1 lună nu am mai fumat și oricum mă lăsam de fumat și fără covid în mine. Trebuie doar bunăvoință.

| cre27 explică (pentru anonim_4396):

Bine ar fi să nici nu te mai apuci deloc

| badpanda a răspuns:

Este usor sa te lasi.M-am lasat de cel putin 30 de ori.

| cre27 explică (pentru badpanda):

Eu de vreo două trei ori, dar tu ești la alt nivel laughing