| Serenity998 a întrebat:

E posibil să îmi fie fierea afectată de alcool chiar dacă nu consum des?
Am avut prima criză de fiere anul trecut prin august. De atunci am mai avut crize, dacă le pot numi așa, dar fără dureri. Doar vomitam, îmi reveneam și aia era. Dar am observat abia astăzi că de la prima criză de fiecare dată când consum alcool, a doua zi simt disconfortul pe care îl simt mereu înainte să vomit de la fiere. Nu durează mult, câteva minute și vomit. Nu contează dacă sunt două pahare de vin, doar un shot de tequila sau cidru cu puțin alcool, a doua zi vomit. N-am consumat alcool des niciodată, consum foarte rar gen o dată la două luni, chiar o dată la 5 luni, depinde când ies în oraș în weekend, în rest nu mă ating de el.
Vreo idee despre ce ar putea fi? Merg la medic abia peste două săptămâni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Alcoolul e toxic pentru ficat si cum vezica biliara e in stransa legatura cu el se pot explica crizele. Modul in care se metabolizeaza alcoolul si deci rezistenta ta la el e genetica, nu prea ai ce face. Poti lua eventual pastile protectoare pentru ficat de la plafar sau farmacie, precum si medicamente gen Colebil pentru vezica biliara

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat