| anonim_4396 a întrebat:

De la banane te ingrasi? dar de la pesmeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeMyseIf a răspuns:

"Sunt dulci, sunt delicioase deci trebuie să îngraşe, nu? Dimpotrivă. Bananele sunt un aliment cu un conţinut scăzut de grăsimi şi un grad nutritiv mare. O banană medie are aproximativ 95 de calorii şi jumătate de gram de grăsime. Au un conţinut mare de potasiu care ajută la reglarea presiunii sangvine şi ajută la uşurarea simptomelor post-menstruale. Bananele au şi un conţinut ridicat de vitamina B6 - important pentru celulele nervoase şi celulele imunitare, vitamina C - care ajută la creşterea imunităţii corpului şi fibre - care controlează colesterolul şi ajută la sănătatea digestivă. Cantitatea mare de fibră din banane te face să te simţi sătul şi este deci o gustare potrivită în cazul unei diete. "
iar, despre pesmeti-daca nu exagerezi-atunci n-are coom, depinde de corp;
sper ca te-am ajutat...

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da, amandoua sunt foarte calorice.

| anOnimăăăă a răspuns:

Bananele sunt bogate in calorii si carbohidrati si tocmai de aceea multe persoane cred ca ele ingrasa. In realitate, orice fruct consumat in exces ingrasa, au spus specialistii americani, iar banana nu face exceptie.

Nutritionistul mi-a spus ca pesmetul ingrasa, pentru ca are multe calorii ca doar este facut din paine si nu e ca si cum atunci cand in prajesti si il faramitezi se evapora caloriile.

| ihaterain a răspuns:

Amandoua ingrasa
dar nu renunta la banane renunta la pesmeti
bananele contin potasiu care ajuta la fortificarea muschiului innimii happy

| fallsHD a răspuns:

Unele fete si-au largit gura de la banane dar nu s-au ingrasat, mai degraba au slabit.

Răspuns utilizator avertizat