| dygas a întrebat:

EMOTII SI STARI DE NELINISTE: Cine mai are asemenea stari si cum le controleaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| violetajustme a răspuns:

Eu tind sa le numesc despresii....aceasta este o stare de tristete permanenta, stari de neliniste, iti trece pe moment dar niciodata nu scapi de ea.Doar cu Bunu Dumnezeu treci peste ele. sunt multe adunate la acest capitol: stari de discomfort, agitatie, frica, suspan continu...sunt niste stari de neliniste greu de controlat. doar in momentu in care vorbesti cu cineva iti vei reveni treptat! eu am avut noroc cu mama si cu multe rugaciuni care vrei nu vrei chiar iti dau putere sa treci mai departe si nu uita vorba aia "O sa tin capul sus indiferent de ce se intampla, am rezistat pana acum, trebuie sa mai rezist o runda!"
numai bine, si imi doresc din tot sufletul sa treci peste momentele astea....pentru mine sunt un chin pe care incerc sa il inteleg. incerc sa ma cunosc pe mine insumi":"Cea mai grea luptă pentru mine, este cu mine însumi!"

7 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Cred că aceste stări sunt normale, pâna la un anumit punct.Ne ajută să ne analizăm mai bine, ne fac mai puternici si după ce trecem peste aceste perioade mai grele ne dăm seama că a meritat toată "suferinţa."
Eu am 15 ani, deci am această stare cam...in permanenţă, am multe întrebări şi îngrijorări legate de viitor si emoţii.
Cum să le controlezi este mai delicat.Tocmai de aceea se numesc stări de nelinişte,deoarece nu te poţi împaca cu un anumit gând,nu-ţi poţi găsi liniştea sufletească.laughingÎn primul rând trebuie să conştientizezi ca îngrijorarea pentru un anumit lucru doar va cauza mai mult stres şi nu te va ajuta la găsirea unei soluţii.
În al doilea rând,nu privi aceste stări ca un lucru rău,ca ceva ce trebuie controlat,ci ca un lucru necesar, care dă un anumit farmec vieţii.E destul de înfricoşător să te gândeşti la viitor, ştiu, dar poţi vedea jumătatea plină a paharului, gândindu-te la câte lucruri minunate se vor întâmpla.winking

| Marian619 a răspuns:

Ma uit la niste animeuri emotive simi trece sau ascult muzica

| CryChristiAN a răspuns:

Se numeste anxietate. Odihneste-te minimum 5 zile, dupa care iesi afara, socializeaza cu prietenii, fa-ti o baie fierbinte. Mananca multe fructe si legume. Am avut si eu, dar am scapat in maximum o luna cu ajutorul Domnului. A! am si uitat, e bine sa te si rogi la Domnul Dumnezeu happy. Sanatate.

| Kyrie a răspuns:

Nu ai cum, esti om, cine n-are asemenea emotii are deficiente mintale...

| Kyrie a răspuns:

Si nu poti antrena emotiile, doar ura poate schimba...
Eu ma linistesc daca ma retrag in camera mea si dau frumos drumul la muzica in casti si imi revin laughing

| Cris06 a răspuns:

Asculti muzica!

| lKopilasFaraNasl a răspuns:

Deci Emotiile le are toata lumea depinde si de curajul obtinut pana la o anumita varsta.Omul trece prin diferite perioade pentru a fi intari in anumite situatii iar dupa ce trece:Wow cate emotii am avut si iata totul a fost degeaba. Stari de neliniste este datorita faptului ca o fiinta trece prin mai multe momente de negativitate adica de rau.Si gandeste negativ.De exemplu ai de facut ceva ai emotii si iti esuaza.La al doilea lucru care il faci spui :Si asta o sa-mi esueze deci degeaba mai incerc.La unele persoane se manifesta rau si negativ. Aceasta boala se numeste Atac de panica si se manifesta asa:stari de planset, senzatia ca mori, frica de singuratate, suparare, SUBLINIEZ STARI DE NELINISTE.Aceste boli se rezolva si cu pastile dar si cu propria ta gandire. Totul vine de la creier.Ca sa o controlezi trebuie sati spui:Totul va fi bine ..Adica sa gandesti pozitiv mai clartongue!happy multumesc ca miai citit raspunsul. poate ti-a fost de folos si imi vei da funda.