| alexxxa93 a întrebat:

Epilepsia se transimite prin actul sexual? sau prin ceva anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Epilepsia este o boală cu transmitere pe cale genetică eventual. Dacă ai cazuri în familie...

Pa-pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Epilepsia nu e o boala transmisibila

| dannyel86 a răspuns:

In principiu, epilepsia se transmite pe cale genetica, de la mama la copil, fiind o tulburare neurologica caracterizata prin interferarea transmiterii normale a influxului nervos intre neuronii ce alcatuiesc Sistemul Nervos Central.

Sau, mai plastic spus, fibrele nervoase construiesc niste circuite izolate de o substanta numita mielina. In anumite situatii apar „scurt-circuite" in transmiterea nervoasa, modificari ce definesc epilepsia.
Chiar daca mama are epilepsie, prezenta acesteia la copil nu e intotdeauna datorata de afectiunea mamei, ci copilul poate avea boala ca urmare a unui traumatism, nu doar ca mostenire genetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era un film, bun, cu ioana a ingerilor. tipul o saruta pe ea si ii ia demonul.
totusi medicina de acum difera cu cea antica care era subtila si sigur implica mai multe chestii.

| Cruceru_Madalina_1984 a răspuns:

Ai cumva creierul blond?