| VasileRapidistu13 a întrebat:

Episodul psihotic se vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Poate nici nu e nevoie terapie, chiar daca e recomandat. Te tin aia sub medicamente internat pana trece episodul si dupa poti sa revi la normal sau daca ai ghinion se cronicizeaza si ramai medicat toata viata.

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Se poate sa nu fie asociat unei boli si sa treaca dupa.

| VasileRapidistu13 explică (pentru RoCkKiD):

Zic daca se vindeca cu psihologu si cu psihiatru?

| RoCkKiD a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Psihologii nu prea au cu ce sa ajute in timpul episodului psihotic, de obicei te interneaza si te tin medicat pana trece si abia dupa poti sa lucrezi cu un psihologic pe termen lung fie ca se dovedeste a fi o boala cronica sau nu.

| VasileRapidistu13 explică (pentru RoCkKiD):

Pai si daca nu e cronica te vindeci totusi cu terapie si cu psihiatrie?

| RoCkKiD a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Poate nici nu e nevoie terapie, chiar daca e recomandat. Te tin aia sub medicamente internat pana trece episodul si dupa poti sa revi la normal sau daca ai ghinion se cronicizeaza si ramai medicat toata viata.