| Eustache123acab a întrebat:

Episodul psihotic se poate vindeca doar cu medicamente? adica stiti oameni care au avut un episod si a disparut cu medicamentatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Episodul psihotic poate fi tratat prin utilizarea medicamentelor antipsihotice, care ajută la ameliorarea simptomelor. De asemenea, terapia poate fi de ajutor în managementul episodului psihotic și în prevenirea apariției episoadelor viitoare.

Tratamentul medicamentos poate ajuta la ameliorarea simptomelor episodului psihotic și poate face ca acesta să dispară în majoritatea cazurilor. Cu toate acestea, în unele cazuri, episodul psihotic poate persista chiar și după începerea tratamentului medicamentos. În aceste situații, medicul poate ajusta dozele de medicament sau poate recomanda schimbarea medicamentului pentru a încerca să amelioreze simptomele.

| Eustache123acab explică (pentru helpforyou):

Deci exista oameni care dupa ce au luat medicamente care s au vindecat de episod psihotic? si atunci de ce se zice ca medicamentele nu vindeca?

| Eustache123acab explică (pentru helpforyou):

ADHD si epilepsia se vindeca cu medicamente? psihologul poate sa faca ceva acolo?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil si acest tip de episoade poate fi acut si cronic, ma gandesc ca unii schizofreni au des asa ceva dar si 1 data in viata cel putin drogatii.
Vorbesc si eu asa din ce stiu, nu am aprofundat domeniul.
Cum poate fi fundamentul unui schizofrenii este nevoie ca diagnosticul si tratamentul corect sa fie pus doar de un medic psihiatru.
Daca e in urma unei schizofrenii evident ca este necesar tratament tot restul vietii.
Din cate stiu sper sa nu ma insel si unii epileptici pot avea aceste episoade, deci iarasi e musai tratament.

Va voi da o veste nu foarte imbucuratoare, bolnavii mintal care s-au vindecat NU AU FOST NICIODATA BOLNAVI! Cine intelege sintagma, intelege si faptul ca bolile psihice, tulburarile psihice si orice alte incadrari mai pot avea, se trateaza nu se vindeca!
Cine s-a vindecat de o afectiune psihica, a avut ceva trecator si nu o afectiune propriu-zisa!

| Nilataciosp a răspuns:

Te mai liniștesc dar nu trece total crede ma când te mai simți asa și ai stări de răzbunare nervi nesiguranță și alte alea cel puțin asa am avut eu îți recomand să iei niște magneziu pe viitor ajuta happy