| flrnnn0202 a întrebat:

Este adevarat ca cei care isi incep viata sexuala mai devreme se maturizeaza fizic mai rapid si mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, mai ales fetele care raman insarcinata.

| Adry05 a răspuns:

E invers, la fete poate afecta dezvoltarea dacă e începută prea devreme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| Donsavas a răspuns:

Nu. Este un mit. Ejacularea excesiva ii poate subdezvolta pe băieți iar fetele nu devin mai măture dacă fac s.e.x de la 12 ani.

| Raven a răspuns:

N-are absolut nicio legătură. Unii au impresia asta fiindcă își încep viața sexuală înainte ca trupurile lor să se dezvolte pe deplin dar ei s-ar fi dezvoltat oricum, chiar dacă nu-și începeau viața sexuală.
Dacă era adevărat, toți bărbații din lume ar fi încercat să-și înceapă viața sexuală de la 12 ani!

| gogu220 a răspuns:

Nu are legătură maturizarea şi asumarea responsabilităţilor cu începutul vieţii sexuale. Sunt oameni care şi-au încheiat viaţa sexuală şi tot nu sunt maturi (vezi prim ministra, vezi preşedinţi unor partide). A fi responsabil înseamnă a creşte un copil aşa cum trebuie, nu cu expresia "lasă că oricum creşte".

| Demidol a răspuns:

Nu. Este un mit.

| abcddcba a răspuns:

Da, este!