| InYourMind a întrebat:

Este adevărat ca ciorba și mâncărurile din varza ajuta la slăbit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Varza este cel mai cunoscut aliment cu calorii NEGATIVE. Umpla stomacul omului, dar digestia ei ia calorii de la organism.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mănânci numai asta.

| Apokales a răspuns:

Da.
https://www.youtube.com/watch?v=8TWn5JbiTzs&ab_channel=Digi24HD

Undeva pe la 11:20 iti explica de ce ciorba ajuta la slabit.

Cat despre varza stiu ca ea contine fibre (legumele, fructele, cerealele in general contin fibre), si fibrele ajuta la satietate, deci ajuta si la slabit. De asemenea alimentele acre/amare inhiba pofta de mancare, de dulce.

| Rocklove a răspuns:

NU.
Ceea ce te face sa slăbești este deficitul caloric! Citești și retine ce îți spun.
Esti în surplus iei în Kg
Esti în deficit scazi în kg
Mănânci 1500cal arzi 1500 cal îți menții greutatea actuală.

Sunt multe fete care nu știu sa tine o dieta, nu știu ce e ala un plan de alimentație. Nu se informează, mănâncă ce cred. Crezi ca dacă mănânci doar salata e bine? Prea puține calorii, nu ai proteine. Trebuie sa mănânci și carne, brânză, oua. Mușchii au nevoie de proteine. Dacă vrei sa ții dieta și sa faci sport ( 30-60min pe zi nu e mult, și dacă îți e greu nu te gandi ca e obositor, trebuie sa te gândești la rezultate) informează-te!
Ca să îți tai gândul de la dietele prostești, cauta pe google celulita și uită-te la imaginile de acolo.

Pe TPU mulți îți vor da informații greșite. Cauta pe google informatiile, ele sunt acolo, trebuie doar sa le cauți.

| Rocklove a răspuns:

Daca vrei sa te mai ajut cu ceva, dă-mi Instagram sau altceva. Te ajut cu informații.

| georgiana847477483926363 a răspuns:

Din câte vad vrei sa slabesti. Calculeaza-ti caloriile pe zi. Intr-adevar, mancarurile din varza si ciorbele nu îngrașă daca sunt mancate cu o limită. Varza are putine calorii dar depinde si cum o gatesti. Încearca sa nu pui prea mult ulei sau deloc