| Kessux a întrebat:

Este adevarat ca daca te lasi de fumat te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din păcate, da. Însă cu un regim alimentar sănătos, bogat de fructe și legume, plus exercițiile fizice zilnice ai șanse să te menții la o greutate apropiată de cea inițială.

| Zazu a răspuns:

Ingrasatul,intr-o proportie coplesitor de mare(trece de 80%),in persoanele care nu au probleme de sanatate organice/fizice, este cauzat de stari depresive.Problemele hormonale care fac relatie cu tiroida, cresc riscul cresterii in greutate. Vorbind despre o persoana, cat de cat sanatoasa, care compenseaza mancatul cu fumatul, putem spune ca isi cauta echilibrul in ceva care ii da satisfactie.Satisfactia primita in cazul asta se transforma in kilograme, si nu intr-o stare de bine care sa satisfaca nevoile cerebrale.

| AstralConfessor a răspuns:

Da, foarte adevarat. Dar daca ai grija si inlocuiesti tigara cu bicicleta sau altceva, este posibil sa nu.

| alexaalexandraa a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Poti sa si slabesti, depinde de organism.

| dana85 a răspuns:

Relatia ingrasare este direct proportionala cu mancarea, nu cu fumatul. Dar, daca dupa ce te lasi de fumat, suplinesti lipsa tigarii prin consum mai mare de dulciuri sau mancare, sigur te vei ingrasa.

| Sp33dyt a răspuns:

E posibil sa ai mai multa pofta de mancare ceea ce ar duce la ingrasat dar in mod direct SIGUR nu te ingrasi

| Yppy a răspuns:

Multi dupa ce se lasa de fumat, in loc sa bage tigara in gura, baga bomboane, ciocolata etc. de aceea se ingrasa.

| ady123 a răspuns:

Nu, cand fumezi exista sanse sa te ingrasi dar cand te lasi...e invers

| yonutz1 a răspuns:

Nein.

| KittyKa a răspuns:

Pai eu asa cred. De ce? Cei care au inceput sa fumeze, nu mai aveau mare apetit pentru mancare, dulciuri. Si, din aceasta cauza, slabeau, pentru ca fumau.
Daca te lasi de fumat, o sa-ti revina poftele. E foarte greu sa te lasi, si din cauza stresului incepi sa mananci si sa-ti cauti alta ocupatie, dar sa nu fumezi.
Eu am avut o cunostinta care s-a lasat de fumat si s-a ingrasat 15 kg happy
Acuma depinde si de ce vointa ai: Sa te si lasi de fumat, dar sa-ti mentii si greutatea. Fumatul, de cele mai multe ori, slabeste, din cauza motivelor de mai sus happy
Pa Pa happy

| Sclipiciii a răspuns:

Nuuuu.Eu m-am lasat de fumat si am slabit

| คภ๔гєฬ a răspuns:

Nu

| alexandra_6991 a răspuns:

Da, m-am ingrasat cam 10 kg