| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca te lasi de fumat te ingrasi chiar daca nu mananci nimic? si cat timp trebuie sa fumezi ca dupa aia sa te ingrasi daca te lasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sper, ca n-ai de gand sa te apuci de fumat, doar ca sa te ingrasi dupa ce te lasi. thinking Majoritatea fumatorilor se ingrasa dupa ce se lasa, insa nu e o regula. Daca nu ai o predispozitie genetica catre ingrasare, manaci sanatos si faci miscare, nu te vei ingrasa (deloc sau aproape deloc). Sa nu cumva sa te apuci de fumat! Succes!winking

NOname
| NOname a răspuns:

Ba, este adevarat. Anul trecut, cand n-am fumat 2 saptamani, am pus pe mine 8-9 kg si apoi cu multa munca a trebuit sa le dau jos (mi-a luat vreo 2 luni). Cand nu mai fumezi, simti o foame de lup, ai manca-o si pe bunica, pe cuvant. oh go on

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este adevarat, cel putin la mine nu a fost. Cred ca este doar o inventie a fumatorilor. Numai bine!

| yellowalien a răspuns:

Nu, nu e adevarat ca te ingrasi chiar daca nu mananci nimic rolling eyes Ideea e ca majoritatea fostilor fumatori(dar nu toti!) incearca sa inlocuiasca acel viciu cu altceva, asa ca mananca mai mult. Mama mea s-a lasat de vreo 8 luni de zile de fumat si a pus cateva kilograme (vreo 4-5, nu exagerat) pentru ca la inceput ii venea mai mereu sa faca ceva sa inlocuiasca "pauza de tigara", asa ca mai "ciugulea" cate ceva dulce si devenise putin mai pofticioasa. Tin sa spun ca era si mai nervoasa decat de obicei, dar astea au trecut. La un moment dat te obisnuiesti si te lasi si de mancatul in plus. Iar daca mai bagi si ceva sport (macar un pic de jogging seara) nu cred sa mai existe vreo problema.

| Mefisto23 a răspuns:

Nu, e un mit. Eu nu m-am ingrasat nici macar un kilogram dupa ce m-am lasat. Oricum, eu te sfatuiesc, daca reusesti sa te lasi, sa mergi la sala o perioada, sa faci multa miscare si eventual sa tii o dieta care sa iti curete corpul de toxine. O sa vezi ca o sa te simti excelent.winking

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Da e adevarat cel putin asa mi-a spus mama mea deoarece in tigari exista o substanta care cred ca te face sa slabesti si daca te lasi de fumat te ingrasi pentru ca nu mai consumi substanta din tigari... cred
si sincer nu stiu cat timp trebuie sa fumezi ca dupa aceea sa te ingrasi daca te lasi... eu ti-am putut raspunde doar la prima intrebaresper sa te ajute :d

| Laura a răspuns:

Nu toate persoanele se ingrasa dupa ce se lasa...
Chestia e ca atunci cand fumezi eventual mai slabesti, tigarile taie pofta de mancare.

| LiaLiuta a răspuns:

Buna eddy. Depinde de la om la om... spre exemplu: sefa mea cand fuma avea vreo 130 de kg, s-a lasat de fumat acum un an si acum are vreo 115kg.

| MickeyAndryyy a răspuns:

Da este adevarat... odata ce te lasi de fumat o sa mananci intr-o cantitate mai mare pentru ca vei simtii nevoia... te rog da-mi fundita