| ursachy a întrebat:

E adevarat ca daca te lasi de fumat te ingrasi? sau este doar un mit? Si daca e adevarat si stie cineva explicati cauza stiintific

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu este un mit, dependenţa de nicotină dă senzaţia de foame.Asa că ai tendinţa de mănca ceva, automat te şi îngraşi dacă nu te stăpânrşti cu mâncarea.

| mona a răspuns:

Da,e adevarat ca pui cateva kilograme pentru ca din moment ce nu fumezi pofta de mancare e cu mult mai mare ca inainte

| Flaviucu a răspuns:

Nicotina din tigari actioneaza asupra creierului fumatorului, determinandu-l sa "comande" anumite actiuni - printre altele, nicotina determina organismul sa apeleze la rezervele de energie stocate in celule si sa elibereze in sange, pe loc, o parte din ele, facand sa dispara senzatia de foame. Lipsa nicotinei intr-un organism obisnuit ca odata la 10-30 de minute sa capete cate un pic de energie genereaza senzatia de foame mult mai des decat ar fi normal (de 3, 4 ori pe zi la un nefumator). De aici si nevoia de a manca aproape incontinuu, resimtita si interpretata ca fiind foame, de persoanele care se lasa de fumat.

Răspuns utilizator avertizat
| Victor_Vasile_1995 a răspuns:

Da