| Ady9021 a întrebat:

Salutare. E adevarat ca daca te lasi de fumat te ingrasi? eu cred ca asta e o prostie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din cauză că nu mai fumezi ai tendința de a mânca ceva mai mult (ronțăieli între mese, dar care sunt consistente: semințe, ca exemplu care sunt bombe calorice).
Fructele și legumele dintre mese contracarează pofta de mâncare și întârzie senzația de foame.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Este adevarat. Nicotina, fiind un stimulent impinge metabolismul sa functioneze mai rapid decat in mod normal => caloriile se ard mai repede. Renuntarea la nicotina atrage dupa sine incetinirea metabolismului (acesta incepe sa functioneze iar in parametrii normali) si deci si cresterea mesei corporale. Din cate imi amintesc cam 5-6 kg pui destul de repejor.

Cu un regim alimentar echilibrat si cu putina miscare poti incerca sa mai atenuezi.

| mgtow a răspuns:

Nu e adevarat, fumatul tine locul mancarii si nu prea ai chef sa mananci de aia mai vezi pe unii/unele ca bag cateva tigari ca sa nu moara de foame.

| Eimmy a răspuns (pentru mgtow):

Ba eu cred ca este adevarat, ca asa a facut un vecin, fuma si cand s-a lasat de fumat s-a ingrasat.tongue

| Ady9021 explică (pentru mgtow):

Lol

| Anonymus314 a răspuns:

E adevarat, iar daca nu crezi, incearca pe pielea ta.

| n1na a răspuns:

Buna,
depinde de organism,sunt cazuri in care te ingrasi deoarece mananci mai mult, dar daca iti controlezi apetitul nu cred ca dauneaza. Poate este doar in mintea noastra, sincer nu am incercattongue

| Vladuthz a răspuns:

De obicei este adevarat in special la adulti deoarece atunci cand te lasi de fumat ti se face foamne si mananci mai mult