| acris a întrebat:

Este adevarat ca daca te taii si nu se mai opreste sangerarea inseamna ca ai o bola de ex diabet? m-am taiat la degetul de picior si s-a oprit foarte greu. am avut la un picior o unghie incarnata si acum mi-a aparut la piciorul celalat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da este adevarat ca la diabetici procesul de coagulare al sangelui este mai incet.Acuma la tine poate te-ai taiat foarte adanc.Sangerarile care dupa 20-30 de minute nu se opresc, dupa ce locul a fost presat puternic cu un tifon curat si in acest timp nu te-ai uitat sa vezi daca s-a oprit, necesita vizita la medic. Unghiile incarnate nu au de-a face cu diabetul.

mira
| mira a răspuns:

Fa-ti un set de analize ca sa te linistesti.

| zeenath a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa ai diabet, poate ai probleme de coagulare sau deficit de Potasiu, afectiuni hepatice sau poate. Cat timp dureaza pana se coaguleaza? In mod normal timpul de coagulare este de 8-12 min iar timpul de sangerare 3-4 min, adica daca te tai in 3-4 min ar trebui sa se opreaza sangerarea. Poti sa faci compresie digitala pe leziune pentru oprirea sangerarii.

| antonia09 a răspuns:

Nu poti sti care este cauza pentru care coagularea sangelui este mai inceata in cazul tau.
Cel mai bine pentru unghiile incarnate este sa te adresezi medicului de familie si in functie de gravitatea acestora iti recomanda un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taietura se poate sa fi fost pe parcursul unui vas mai mare de sange din cauza asta sangerarea s-a oprit greu (mare atentie cand mai faceti manopere din acestea, pe langa sangerare va puteti infecta profund, nu este musai sa ai diabet, de altfel sunt sigura ca nu ai.