| alexutza_9926 a întrebat:

deci am o problema la degetul mare de la piciorul drept, pe lateral.se numeste unghie incarnata dar la mine nu e chiar asa.nu e puroi.etc.la mine este un colt care inteapa in carne, am avut si la piciorul stang (si dreptul, simultan) si am bagat foarfecutza si am taiat unghia si apoi am "smuls-o" cu o penseta. a durut putin dar dupa aia nu am mai avut probleme, dar peste cateva saptamana mi-a aparut iar, am scos la piciorul stang, dar la dreptul nu pot.doare prea tare.cum as putea sa rezolv?(tin sa mentionez ca prima data cand mi-a aparut, am purat "chestiile" astea cam 1 an.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adelina_7468 a răspuns:

Eu am avut asa ceva si am ajuns sa ma operez. Asa iti creste tie unghia, asa este forma unghiei. Chinuie-te o data si tai-o bine, rotund ca sa scoti coltul de acolo (inainte inmoaie-ti unghiile in apa calda cu sapun cateva minute bune sa-ti fie mai usor si sa nu te doara), apoi da-te bine cu spirt si apoi nu astepta sa iti creasca prea mult, taie des unghia incat sa nu mai apuca coltul sa creasca.

4 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Ar fi bine sa-ti lasi sa ti se faca pedichiura de o specialista, pentru ca ea stie cum sa-ti rezolve problema, si foloseste si dezinfectant ca sa nu te mai infectezi

| CatalinneWilliam a răspuns:

Pai`happy
Trebuie sa te duci la spital`happy
Nu mai stiu` sigur undethinking
Am avut si eu prostie din`astastraight face
Si parca am fost undeva` la chirurgiethinking
Sper ca te-am ajutat`>big grin

| Alicamai a răspuns:

DUte la spital vorbeste cu un chirurg iar el te va opera iti va taia un sfert de unghie respectiv cel cu coltul din radacina 2 saptamani stai acasa durerile care vor urma vor fi suportabile operatie este foarte rapida vei avea anestezie locala cu Xilina si cam atat tongue SUcces MEntionez nu exista leac babesc pentru unghie incarnata decat Bisturiul...

| cosminpurcar a răspuns:

Singura metoda de tratare fara durere
http://3tospange.blogspot.com/