| domnitaRalu a întrebat:

Este bine sa bei apa minerala carbogazoasa zilnic? Sau nu? In comparatie cu apa plată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un pahar de apa minerala gazoasa, "apa cu sifon" sau de vin AJUTA stomacul la digestia grasimilor din mancaruri. Chiar iti face placere sa "racai" una, sanatoasa, dupa ce ai mancat niste sarmale sau o friptura... happy

Acidul "carbonic" din "apa cu sifon" sau cele carbogazoase vine in ajutorul digestiei, mai ales la persoanele care au deficit de acid gastric. Vinul are de asemenea un asemenea efect ajutator. Totodata, si mineralele si alte substante pot fi de ajutor organismului.

Problema poate aparea (ca si in orice alt caz) daca facem abuz, consumand cantitati exagerate.
La fel, cum ne putem imbata de la o sticla intreaga de vin, baut deodata, si un litru de apa cu sifon sau "minerala" poate dauna, cantitatea suplimentara de acid zilnic atacand peretele stomacului si producand ulcer gastric de toata frumusetea! tongue

In concluzie: ORICE (se consuma) cu masura, poate ajuta, dar EXCESELE pot DAUNA!

| NLS a răspuns:

PH-ul apei minerale este acid (sub 7), datorită acidului care se formează în apă prin solubilizarea dioxidului de carbon.
Ca urmare, risti sa iti deteriorezi smaltul dintilor.
Apa plata are PH bazic.

In plus, dioxidul de carbon crează disconfort şi îţi umflă stomacul.
Complementar, la o varsta mai inaintata o sa te alegi minim cu gastrita, si sa vezi ce placut e sa ti se scoata "acidul" din stomac.

Pe langa asta, contine multa sare. (sarea declanseaza setea)

Ape minerale cu pH acid: Tuşnad, Poiana Negri, Stînceni, Perla Harghitei, Borsec.

Apa plata cu pH neutru: Zizin, Izvorul Minunilor, Borsec, Bucovina şi Perla Harghitei,

Apa plata cu pH uşor alcalin: Hera, Izvorul Alb, Aquatique, Cheile Bicazului.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea este atat de bine sa bei apa carbogazoasa zilnic, pentru ca risti sa faci pietricele la rinichi mai buna este cea plata.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Apa plata este apa minerala fara Acid carbonc si de cele mai multe ori risti sa cumperi apa de robinet sub denumirea de apa plata. Apa de la robinetul sau fantana de acasa nu mai este buna din cauza inundatiilor?

Răspuns utilizator avertizat
| Deserth a răspuns:

Eu de 15 ani zilnic beau apa minerala carbogazoasa dar nu din alea ieftine ca au un gust ciudat de apa de la robinet cu acid.Dorna sau Borsec aleg. Nu ma doare nicio piatra la rinichi.Eu cred ca este mult mai sanatoasa apa minerala carbogazoasa pentru ca, contine mai multe minerale chiar dublu decat apa plata. Daca e sa faci pietre la rinichi faci si de la apa de la robinet.

| RaZvaNNutZu a răspuns:

Preferabil pentru corp, este sa nu bei deloc apa minerala (carbogazificata). Sa-ti dau un mic exemplu: in timpul procesului de respirație corpul elimina dioxidul de carbon astfel lasand oxigenul sa ajunga in sange cu substante nutritive pentru a face energie necesara omului in fiecare zi. Deci, in concluzie, de ce i-ai mai da corpului dioxid de carbon(CO2) daca acesta trebuie neaparat sa il elimine?

| Ior_Dana_1974 a răspuns:

Ca orice lucru in exces, nu face bine. Poti sa bei desigur si apa garbogazoasa dar si plata. Mie imi place Calipso, apa de izvor pura, usor alcalina si care ajuta mult si la digestie.