| Elena1234456 a întrebat:

Apa minerala carbogazoasa ingrasa? Mi s-a spus de multe ori sa beau apa plata decat minerala dar nu inteleg de ce?

Răspuns Câştigător
| YepIsSuspended a răspuns:

Apa minerala nu este sanatoasa:

Viaţa agitată şi ritmul alert nu ne permit mereu să respectăm ore fixe de masă și nici un regim alimentar sănătos. 75% dintre bolile moderne sunt o consecinţă a alimentaţiei nesănătoase şi a unui stil de viaţă dezordonat.

Apa este un element vital pentru fiecare dintre noi, fiind foarte bine cunoscut rolul important pe care îl are în menţinerea sănătăţii organismului. În timpul vieţii, un om bea o cantitate de apă de 600 de ori mai mare decât greutatea sa.

Apa plată este tot o apă minerală, dar nu la fel de bogată în dioxid de carbon precum cea carbogazoasă. Conţine magneziu şi calciu, precum şi alte substanţe, în funcţie de tipul de apă plată: sulfurată, iodurată, alcalină etc.

Apa de masă este cea mai cunoscută, fiind considerată un stimulent al digestiei. Apa plată are proprietăţi terapeutice extraordinare fiind eficiente în afecţiuni precum boli ale tractului digestiv, indigestie, probleme de asimilatie a calciului, boli respiratorii (astm, bronşită), pietre la rinichi.

Pe de altă parte, din cauza consumul insuficient de apă pot apărea probleme precum scăderea tensiunii arteriale, oboseală, probleme cardiace şi de circulaţie a sângelui, uscarea pielii, scăderea puterii de concentrare, deoarece creierul nu este irigat suficient, constipaţie, crampe abdominale, balonări.

Apa carbogazoasă este repurificată prin metode industriale şi i se adaugă dioxid de carbon industrial. Ea este doar o simplă apă gazoasă, mai prificată decât cea de la robinet. Într-un an, romanii beau peste un miliard de litri de apă minerală carbogazoasă, piaţa apei minerale având cea mai mare creştere în volum din ţară.

Se consideră că apa carbogazoasă produce aciditate gastrică, mai exact, perturbări digestive şi nervoase. În funcţie de modul de obţinere, apele carbogazoase, prin proprietăţile lor, pot fi benefice sau dimpotrivă, pot face rău organismului. Apa carbogazoasă obţinută din apa de izvor îmbogăţită cu dioxid de carbon alimentar revigorează sistemul nervos şi digestia, dar, pe de altă parte, produce perturbari în organism.

În cazul digestiei lente şi a indigestiei, apa carbogazoasă creşte aciditatea sucului gastric şi a bilei, stimulează diureza, are rol benefic în colite şi afecţiunile biliare şi scade pofta de mâncare.

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu ingrasa. Daca si apa a ajuns sa ingrase, e grav... Te poti balona de la ea (ca si de la alte bauturi acidulate), dar iti trece, nu te ingrasi band apa.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu ingrasa. Dar te poate balona. Apa minerala sau diverse sucuri acidulate.

Alte răspunsuri
| ellene a răspuns:

Nu stiu daca ingrasa insa stiu ca faci celulita de la ea... daca bei doar asa ceva

| Haydee a răspuns:

Apa plata e mai sanatoasa decat cea mineralahappy

| viki a răspuns:

Nu ingrasa, doar baloneaza.

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Nu cred ca ingrasa!
Probabil e mai buna, citeste aici:
:*

Organismul are nevoie cel mai mult de apa, aceasta joaca un rol urias in mentinerea sanatatii acestuia. Pe parcursul vietii, un om bea o cantitate de apa de 600 de ori mai mare decat greutatea sa corporala. Femeile trebuie sa consume mai multe lichide, pentru ca ele transpira mai mult decat barbatii, pierd mai mult lichid dar si substante minerale esentiale, de exemplu calciu.

Apa minerala carbogazoasa
Este preferata din ce in ce mai mult apa plata. Motivul? Se crede ca apa carbogazoasa produce aciditate gastrica si anumite perturbari digestive si nervoase. Insa, in functie de modul de obtinere, apele carbogazoase, prin proprietatile lor, pot fi benefice sau dimpotriva, pot face rau organismului. Apa carbogazoasa obtinuta din apa de izvor imbogatita cu bioxid de carbon alimentar este adevarat ca revigoreaza sistemul nervos si digestia, dar, pe de alta parte, produce perturbari in organism. Apa minerala naturala, proaspata (cea imbogatita in mod natural cu bioxid de carbon) este cea mai buna si mai sanatoasa, avand in compozitie substante minerale si microelemente esentiale pentru organism.

Efectele terapeutice ale apei carbogazoase naturale:
In cazul digestiei lente si indigestiei - creste aciditatea sucului gastric si a bilei;
Stimuleaza diureza;
Are rol benefic in colite si afectiunile biliare;
Diminueaza pofta de mancare
Apa plata este tot o apa minerala, dar nu atat de bogata in dioxid de carbon precum cea carbogazoasa. In schimb, contine magneziu si calciu, precum si alte substante, in functie de tipul de apa plata: sulfurata, iodurata, alcalina etc. Apa de masa este cea mai cunoscuta, fiind considerata un stimulent bland al digestiei. Desi gustul poate fi uneori mai greu de suportat, toate aceste tipuri de apa plata au proprietati terapeutice extraordinare facandu-le eficiente in afectiuni precum:
Boli ale tractului digestiv
Indigestie
Probleme de asimilatie a calciului
Boli respiratorii (astm, bronsita)
Pietre la rinichi
Beti cel putin 2 litri de lichid pe zi!
Este recomandat sa consumam minim 2 litri de apa pe zi, chiar 2, 5 l pe timpul verii, cand tendinta de deshidratare se manifesta mai accentuat. Cea mai buna sursa de a acoperi acest necesar este consumul de apa plata sau slab carbogazoasa. Este foarte important ca aceasta cantitate necesara sa fie impartita pe tot parcursul zilei. Persoanele supraponderale trebuie sa consume mai multa apa. Pentru fiecare 10 kilograme in plus, trebuie adaugat un pahar mare cu apa. Incercati sa impartiti cantitatea de apa pe durata unei zile. Daca nu ati baut apa toata ziua, nu ar trebui sa va imbuibati cu doi litri seara, cu atat mai putin inainte de culcare.

Atentie, pentru cei care vor sa slabeasca!
Daca incercati sa slabiti si nu beti suficienta apa, corpul nu poate metaboliza grasimea si va retine lichide. Asta inseamna o slabire lenta sau chiar o stagnare.

Alcoolul nu "stinge"setea!
Bauturile alcoolice si cele cu continut de cofeina, desi contin apa, mai au in componenta si diuretice, care determina o pierdere mai mare de apa si deci nevoia de lichide creste.

Consumul insuficient de apa ameninta sanatatea
Atunci cand cantitatea de apa din organism scade prea mult pot aparea probleme:
Scaderea tensiunii arteriale;
Oboseala;
Probleme cardiace si de circulatie a sangelui;
Uscarea pielii;
Scaderea puterii de concentrare, in conditiile in care creierul nu este irigat suficient;
Constipatie;
Crampe abdominale;
Balonari;
Daca nu beti apa, riscati sa va treziti cu kilograme in plus si cu o masa musculara redusa.

| YLLL a răspuns:

AaH:o
Eu beau in fiecare zii apa minerala pentru ca numai dupa ea imi trece setea
nu ştiu dacă ingraşă sper ca nu worried))

| liliana83 a răspuns:

Si cea carbogazoasa tot apa se numeste, asa ca...

| anda_1885 a răspuns:

Baloneaza

| Nikita a răspuns:

In razboiul apa minerala vs apa plata nu exista un castigator universal. Amandoua sunt foarte bune, depinde pentru cine. Niciuna dintre ele nu ingrasa, cel mult baloneaza...si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa carbogazoasa produce aciditate gastrica, mai exact, perturbari digestive si nervoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. apa minerala ingrasa.eu iti spun din experienta.recent mi-am schimbat serviciul si la noul angajator aveam vreo 10baxuri cu apa minerala. in afara de faptul ca m-am ingrasat din cauza programului dezordonat de masa( mai am un loc de munca si mancam seara) dar cand am vrut sa tin o cura de slabire si beam apa minerala la servici( daca tot era din belsug) nu am slabit aproape deloc. si credeti-ma ca am tinut dieta daneza care e foarte restrictiva... daca nu pateam, nu credeam. nu stiu sa explic fenomenul, dar am vazut efectul. acum imi cumpar apa plata. o sa vad care e rezultatul.va pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa minerala natural carbogazoasa este foarte sanatoasa si recomandata, evita apa minerala imbogatita cu bioxid alimentar, precum si alte bauturi carbogazoase de acest tip. Apa plata are de obicei mai mult magneziu si sulf, dar nici apele plate nu sunt toate ape cu minerale.
La noi cei care beau doar apa plata o fac din trei motive:
-Au aciditate crescuta la stomac si aceasta ii deranjaza,
-Din nestiinta,
-Din snobism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa minerala te ingrasa numai daca mananci mult inainte de a o consuma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeeeeee chiar nu mai ingrasa deloc apa minerala, asa ca v-as sfatui pe toti sa beti apa minerala.