| ReignForest a întrebat:

Este bine să bei un suc de fructe la storcător în fiecare zi? Sau de preferat la smoothie or blender? Pentru că eu am storcător(de fructe și legume) și am auzit că nu e bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Suc nu, ca are fructoza ff multă.
lasa-i si pulpa, aia conține cele mai multe vitamine

| ReignForest explică (pentru Goddessss):

La acest storcător pulpa e automat separată.

| Goddessss a răspuns (pentru ReignForest):

Eu ințeleg, dar zilnic e ca si cum ai manca doar zahar.
eu asta îți zic. mai combina.
lasa si pulpa, pentru ca aia e cea mai ok parte a unui fruct

| CosminCD a răspuns:

E bine, insa fructele contin și mult zahar și, probabil, din această cauză ai auzit pe unii că spun că nu e bine. Pentru un pahar de suc, folosești mai multe fructe decât dacă le-ai mânca pur și simplu. Cred că e bine să fim exhilibrați. Dacă bei un smootie sau suc de fructe, părerea mea e să nu exagerezi. Succes!

| _gigi_ a răspuns:

Salut!

Nutritionistii nu recomanda sa consumi in fiecare zi suc de fructe deoarece glucidele ajung mult mai repede in sange iar vitaminele si mineralele mai putin. E indicat sa mananci fructul asa cum e, nu facut suc. Totodata nu inseamna ca nu poti bea deloc, insa totul cu moderatie. Zaharul ala natural nu e chiar indicat pentru organism. E de prefert el si nu zaharul din comert, insa stim cu totii ca orice exces nu e ok.

| Laura_costea a răspuns:

Se spune ca nu e bin sa bei in fiecare zi suc natural pentru ca nu iei toate vitaminele din el, ci glucidele.