| eli22 a întrebat:

Este bun Brufen 400mg pentru durerile menstruale?
Contine ibuprofen si vreau sa intreb daca este adevarat ca ibuprofenul cauzeaza cheaguri de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Brufen nu este bun pentru durerile menstruale din timpul menstruatiei, cu toate ca scrie pe prospect ca se poate utiliza pentru calmarea durerilor menstruale. De ce zic ca nu este bun? Pentru ca in componenta Brufenului pe langa ibuprofen se afla si alti compusi care afecteaza hemostaza si poate sa persiste timpul de sangerare.
Recomand sa te orientezi spre alt tip de antialgic sau antiinflamatoriu(de preferat ibuprofen simplu)

| eli22 explică (pentru vangaelis):

Ibuprofen simplu voiam sa iau, dar farmacistul mi-a recomandat Brufen. Eu nu prea iau pastile in asemenea situatie, decat atunci cand durerea persista si de obicei luam Nospa dar acela e prea slab si cu efect intarziat! Am luat azi 1, maine nu cred ca va mai fi nevoie si daca e asa, voi renunta sa mai iau, o sa incerc totusi sa cumpar ibuprofen simplu. Multumesc!

| vangaelis a răspuns (pentru eli22):

Brufen este bun si el nu contest asta, doar ca exista riscul de care ti-am vorbit. Oricum asta depinde de factorii de coagulare.
Ca idee, si ibuprofen simplu are acelasi efect dar mult mai slab depinde de la pacient la pacient, doza, etc.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate folosi şi Brufen...

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand mai bine Ibalgin Forte.
Te pup!

| awspam a răspuns:

De ce intrebi aici chesti din astea? medicul de familie pentru ce il mai ai?

| eli22 explică (pentru awspam):

Nu am cum sa vorbesc acum cu medicul de familie. daca stii raspunzi, daca nu, stai in banca ta.

| Kirito21 a răspuns:

Singurul medicament care ma scapa de durerile menstruale este Ibalgin forte si isi face efectul foarte repede.

| DinPlante a răspuns:

Incearca Suport Premenstrual de la Fares. Am 2 prietene care l-au folosit sia u fost foarte multumite - li s-au redus crampele foarte mult