| madamanu a întrebat:

Este normal ca in perioada aceasta a anului sa ma trezesc cu sangerari abundente din nas? Sau ar fi mai indicat sa merg la un specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Orice fel de sângerare indică o afecțiune.
În cazul tău, vasele de sânge din piramida nazală sunt sensibile și se sparg, mai exact ai epistaxis.
Consultă cât mai urgent un medic O.R.L. pentru diagnostic diferențial și tratament în funcție de nevoile tale.
Nu are relevanță perioada de timp, problema este sângerarea.
Poți avea și tensiunea arterială crescută.
Sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E indicat sa mergi la ORL-ist. In perioada de crestere si pubertate poti avea mici sangerari nazale, dar daca sunt abundente, nu mai intra in sfera normalului.

| ViVi a răspuns:

Eu zic ca nu e bine thinking du-te la un doctor sau poate de la soare thinking iti curge happy daca stai prea mult in soare stiu ca poate sa iti curga sange din nas oricum du-te la un control la doctorwinking si ai grija de tine
sanatate

| pepenerosu a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu perioada anului neaparat.iti propun sa mergi la doctor. ori daca iti place asa...tongue
o seara placuta!:*