| cxxyy a întrebat:

Este normal cand sunt pe ciclu sa am cateodata stari de voma, sa ma doara burta, picioarele, oboseala etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, deoarece sunt schimbari hormonale pe care organismul tau le resimte, ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. In timpul menstruatiei se pierde o anumita cantitate de sange si acest lucru poate sa provoace o anumita stare de anemie, de moleseala, o stare destul de accentuata de oboseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi într-un fel este in altul nu este.
Ești obosită și ai stări de voma pentru că corpul tau elimina o grămadă de energie(vitamine/minerale) și de sânge pentru că nu ești însărcinată. Nu ai copil.

Daca mai ai și o alimentație haotică, lipsa somnului, țigările etc etc toate lucrurile care îți fac rău organismului, e clar că ești obosită și pur și simplu te seacă de toată energia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Este "normal" deoarece la multe se intampla asta. Dar nu ar trebui, este o problema de sanatate. Si eu aveam candva cand traiam in haos. Ceea ce am schimbat a fost ca nu mai dorm dupamiaza-ziua, mananc micu dejun cand ma trezesc, beau multe lichide, mananc fructe/legume, stau la soare in fiecare zi. Pe vremea aceea ma obisnuisem sa iau cate o pastila de fiecare data cand incepea. Problema mea n-a fost lipsa de exercitii fizice, ci mancam aproape numai carne si nu stateam deloc la soare, micu dejun saream, ma trezeam dupa amiaza tarziu, nici apa nu am baut destula. In timpul menstruatiei trebuie sa bei multe lichide.

| Daianaana a răspuns:

Absolut normal, din propria experienta. Aveam stari de voma foarte dese in timpul menstruatiei si am decis sa merg la un doctor. Starile de voma, in cazul meu, erau cauzate de durerile insuportabile pe care le aveam(am aflat ca am chisturi atunci, pe care le-am tratat ulterior). Dar in orice caz, in timpul ciclului menstrual durerile de burta sunt foarte normale, nu sunt neaparat cauzate de alte probleme. Eu am fost speriata si de asta am mers la doctor, insa nu e o regula. Oboseala apare din cauza ca in aceasta perioada elimini foarte multe vitamine si minerale esentiale ale corpului, dar si din cauza unui program de somn instabil. Linisteste-te, ciclul menstrual e diferit de la femeie la femeie, eu doar ti-am povestit experienta mea si ideea e ca sunt absolut normale durerile de burta, starile de voma si starea de oboseala. Chiar si durerile de picioare, doar ca in cazul meu sunt mult mai mari cele de spate! Multa putere iti doresc pentru ca pe mine ma "darama" durerile astea. Pupici!:*

| AduGhei a răspuns:

Da