| 2cool a întrebat:

Este normal sa ai pulsul la 100 de batai pe minunt? Simt cum imi bate inima puternic si am masurat pulsul si era 105. Se intampla frecvent, nu tot timpul, se linisteste si revine la un ritm normal, dar mai sunt momente cand urca si dupa un timp coboara si nu fac nimic, stau in pat si ma uit la un film. Am doar 19 ani si vreau un raspuns daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pulsul de 100 e mare daca nu faci efort, nu esti speriat sau emotionat. Poate bei multa cola/cafea/ceai negru. Sau poate fumezi excesiv. Renunta complet la excitante de genul asta (fumat, cafea, cola, ceai negru sau verde, ciocolata) si, daca dupa 3 saptamani nu observi imbunatatiri, mergi la medic pentru investigatii.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu nu este normal si chestia asta trebuie sa-ti dea de gandit mai ales daca chestia asta ti se intampla cand nu faci efort fizic si atai la orizontala sau nu ai niste emotii puternice. Ar fi bine sa te duci la medicul de familie.

| yadora a răspuns:

Tahicardie ...asta nu e de bine, mai ales in repaus la pat; consulta un cardiolog pentru ca esti prea tanar; cat timp petrece in fata calculatorului? Cata cafea, cola consumi zilnic si mai ales noaptea? Cate ore dormi pe noapte? Se poate ca organismul tau sa fie suprasolicitat si energizat de cofeina si motorasul sa nu mai faca fata cu bine... s-a dereglat...nu sta si fugi la nenea doctorul. Nu te pune cu inima!

| domidoc a răspuns:

Eh.Depinde de film. E posibil in contextul unei distonii neurovegetative[frecventa la aceasta varsta]. Trebuie sa faci o electrocardiograma, dar care sa surprinda si un asemenea episod de tahicardie paroxistica[asa se numeste].

| scootsie a răspuns:

Daca ai o carenta de calciu, se poate intampla lucrul acesta. Dar cel mai bine, iti poate spune medicul ce se intampla...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie la sare, elimino o perioada de timp STEFAN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dc esti f sau b, eu iti pot raspunde la intrebare citandu-l pe un medic care a raspuns pe un site unui caz asemanator tie:"femeile au in general pulsul mai ridicat ca barbatii. dc un puls normal se situeaza pe la 60-80 batai/min, la femei cam trece de 80. O frecventa cardiaca de pana la 100 de batai nu este considerata anormala, peste 100 poate fi tahicardie sinusala, care poate avea nenumarate cauze cele mai multe dintre ele fiind inofensive.Deci,un puls de 90-100 nu este considerat patologic, dc mai ai si un oarecare grad de anemie este firesc sa ai pulsul putin mai accelerat. O alta cauza poate fi si lipsa activitatii fizice, inima nu e antrenata si pompeaza cate putin sange, deci e nevoita sa pompeze de mai multe ori.Pe langa valoarea pulsului conteaza si dc este regulat sau dc este insotit de palpitatii, dificultati in respiratie, oboseala, ameteli, lesinuri. Dc nu ai aceste simptome poti sta linistit/a si pentru o si mai multa liniste a ta poti face un examen de specialitate sau un EKG"acesta este raspunsul pe care l-am gasit pe site si care sper sa te poata ajuta! Acum iti voi spune si parerea mea de nespecialist, si anume, s-ar putea sa suferi de atacuri de panica.cam atat! sper ca raspunsul meu sa te poata ajuta.Iti doresc sanatate multa si...numai lua si tu in seama chiar tot

Alte răspunsuri
| iasminac a răspuns:

Ciao.si eu am pulsul tot timpul peste 100.am 108,110 si doctorul mi-a zis ca e normal, dar cateodata ma deranjeaza si nu stiu ce sa fac.am un vecin care a fost la fel si s-a operat fiindca un medic specialist i-a spus ca poate sa moara.e ciudat.nici nu stiu ce sa mai cred.

| alymic a răspuns:

Nu ai specificat dc esti f sau b.Eu nu sunt de specialitate dar voi incerca sa te ajut citand raspunsul unui medic(de pe un site)la o problema asemanatoare tie:"Femeile au in general pulsul mai ridicat ca barbatii, dc un puls normal este cosiderat in jurul valorii de 60-80 batai/min, la femei se inregistreaza peste 80. O frecventa cardiaca de pana la 100 batai/min nu este considerata anormala, peste 100 poate fi vorba de tahicardie sinusala, care are nenumarate cauze, multe dintre ele fiind inofensive.Deci,un puls de 90-100 nu este considerat patologic, dc mai ai si un oarecare grad de anemie, este firesc sa ai pulsul putin mai accelerat. O alta cauza poate fi si lipsa de activitate fizica, inima nu e antrenata si pompeaza cate putin sange, deci e nevoita sa pompeze de mai multe ori.Pe langa valoarea pulsului conteaza si dc este regulat sau dc este insotit de palpitatii, dificultati in respiratie, oboseala, ameteli, lesin. Dc nu ai aceste simptome poti sta linistit/a dar pentru o si mai mare liniste te poti duce oricand sa iti faci un examen de specialitate si un EKG". Acesta este raspunsul de pe site si care mi s-a parut ca te poate ajuta si acum imi voi spune si eu parerea de nespecialist:vezi sa nu suferi de atacuri de panica! Sper ca raspunsul meu sa te poata ajuta.iti doresc sanatate!