| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am momente cand am intepaturi la inima (nu sunt chiar in zina inimii) de cateva luni. Am facut ekg si nu s-a gasit nicio anomalie, ceea ce a rezultat sa nu fiu trimis la alte investigații. Chestia e ca am si anxietate si sunt agitat de multe ori. Am o frica de moarte exagerata gen eu ma gandesc ca mor ca si cum ai pocni din degete. Si ptc inima e orgam vital ma gândesc mult la asta. Tensiunea nu o am mare. Creste si scade in functie de starea mea, dar nu creste peste 14. Palpitatii am uneori gen simt inima ca bate mai puternic, nu mai repede. Batai neregulate nu am decat cand ma gandesc mult sau stau mai mult cu mana la inima ca ma gandesc ca daca iau pulsul de la mana n-am batai neregulate. Ceva sfaturi? Daca ati avut anxietate, cum ati trecut peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea e normal sa te gandesti obsesiv la faptul ca poti muri oricand, desi ai doar 16 ani. Cred ca ar fi util sa mergi la un psiholog, sa afli cauza acestor ganduri care iti creeaza anxietate.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand nu prea ai de unde sa ști tu dacă inima bate regulat.Doar ekg-ul poate sa îți spună asta.Iar legat de pulsul mărit poți sa ști sigur ca e asa dacă îl iei cu un aparat, ca să numeri tu bătăile poate sa te duca in eroare fiind deja panicat.

Nu stiu de ce ti-ai provoca bătăi anormale la inima speriindu-te singur sau încercând sa vezi daca funcționează.E o prostie asta.Si eu am făcut atac de panica dar nici pe departe nu stiu cum ai putea sa faci unui "controlat".

Alt aspect e legat de înțepături.Inima poate sa aiba pulsul crescut, scăzut, sau sa ai dureri în piept (rar în stânga, mai mult pe centru) surde ca o presiune nici de cum intepatura.Intepaturile pot fi de la coloana fiind legata de cutia toracica, de la splina sau nerv intercostal dacă e în partea stanga, de la un muschi au tendon etc.
Iar legat de anxietate și eu am, dar nu am disconfort la inima de la ea in afara maxim de bătăi mai alerte o perioada scurta.Manifestarile fiind mai de graba transpirații, tremur etc.

Poti sa încerci sa faci niște analize și sa cauți un psiholog.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Freya1):

Am mai mult o stare de agitatie, cand am atac de panica transpir tremur etc. Am reusit sa controlrz atacurile de panics calmandu ma in maxim 30 de sec

| CalledTrudix a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Ce grad de anxietate ai?

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Freya1):

Analize am făcut cam acum 7 luni și era totu ok, faza e ca sunt si cocosat putin si fac sport de performanta si poate e de la mușchi

| 6Radu5 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Daca nu abuzezi de pre workout-uri/alte suplimente nu are de ce. Poate te fortezi mult prea tare cu sportul iar inima nu mai face fata dar slabe sanse la varsta ta.Cu anxietatea si gandul la moarte doar psihologul de poate ajuta.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru 6Radu5):

Nu abuzez de nimic. Probabil anxietatea imi provoaca durerile.

| Aaaafhshabgy a răspuns:

Btw, fac sport de performanta, nu beau, nu fumez, am un stil de viata sanatos si au trecut 2 luni de la ekg si 4 luni de cand am intepatur(intepaturile le am pe perioade, gen odata cateva saptamani nu m-a intepat).