| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare, acum 2 zile am fost la dentist pentru o extractie(o masea care era rupta de la radacina), mi-a extraso foarte repede cateva secunde, nu m-a duraut deloc, nici nu am simtit, seara dupa 4 ore de la extractie a inceput durerea sad si dupa 2 zile inca ma doare, am acolo in locul unde era maseaua doar o chestie alba, se poate sa se infecteze? Sau este normal sa fie alba deasupra? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi )...
Acea "chestie alba aparuta in locul extractie" este puroi :(

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj/raclaj şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Sau, este posibil să fie vorba de o complicaţie numită alveolită postextracţională - vezi detalii la linkul :
http://cisodental.ro/blog/2010/08/alveolita-postextractionala/

http://www.dentistul.info/......-2458.html

http://www.dentistul.info/......-1444.html

Toate cele bune.

| nikname a răspuns:

Go to the doctor!

| Alle12ab a răspuns (pentru nikname):

Nu e dentista pana luni si la alti nu vreau sa merg sad