| biancabellaa a întrebat:

Este normal sa imi vina menstruatia de 2 ori pe luna? Stiu ca mi-a venit pe 27 ianuarie si mi s-a terminat pe 1 februarie. Am 16 ani si nu mi s-a mai intamplat asta pana acum si mi-a venit de la 9 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În această situaţie menstra a revenit după 10 zile, ceea ce NU este normal!

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament.

De asemenea, ar fi indicat să faci şi un control ginecologic pentru a se verifica dacă dereglarea nu este cauzată de o afecţiune de natură ginecologică.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie ( după terminarea menstruaţiei ) şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

O seară plăcută.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbim de o tulburare hormonală, mergi la endocrinologie, trebuie să faci dozările hormonale și instituirea unui tratament de specialitate.
Poți bea și ceai de crețișoară, ajută la reglarea menstrei.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă menstra ți s-a terminat pe 1 februarie și acum a venit iar, atunci NU este normal!

Dacă, spre exemplu ți-a venit prin 2-5 ianuarie și apoi a venit iar pe 27 ianuarie, atunci ESTE destul de normal.

Dacă n-ai spus datele exacte NU pot să-mi dau seama la ce anume te referi...
Precizează EXACT datele respective ( când a venit de 2 ori într-o lună ) și vedem.

Toate cele bune.

| biancabellaa explică (pentru bursuc001):

Deci prima oara mi-a venit pe 27 ianuarie si mi s-a terminat pe 1 februarie
a2a oara mi-a venit pe 10 februarie si inca mai sunt thinking

| bursuc001 a răspuns (pentru biancabellaa):

În această situaţie menstra a revenit după 10 zile, ceea ce NU este normal!

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament.

De asemenea, ar fi indicat să faci şi un control ginecologic pentru a se verifica dacă dereglarea nu este cauzată de o afecţiune de natură ginecologică.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie ( după terminarea menstruaţiei ) şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

O seară plăcută.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic endocrinolog nu e normal, este o problemă hormonală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În mod normal trebuie să vină între 26 și 30 de zile, aici este vorba de o dereglare hormonală la tine.
Mergi la un endocrinolog pentru consultaţie şi ecografie.
Sănătate!
Te pup!