| NimeniNu a întrebat:

Hei! Am 15 ani, si vreau sa stiu daca este adevarat ceea ce cred. Prezint simptomele schizofreniei, si eu am discutat cu mama si mi-a zis ca poate fi depresie. Vreau sa stiu sigur ce este. Imi puteti recomanda un medic psihiatru/psiholog bun? Si fara comentarii rautacioase. Vreau raspuns strict la intrebare. Daca ma puteti ajuta, putem vorbi pe privat sau pe mess, sau lasati raspuns. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaelaic a răspuns:

Depinde ce informaţii te-au făcut să ajungi la concluzia asta. Dacă te-ai informat de pe internet singur/ă, te sfătuiesc să te linişteşti! Pe internet poţi găsi de la o durere de cap şi posibilitatea de a avea o tumoare pe creier. Într-adevăr, este posibil, dar şansele sunt foarte mici. Atunci când te informezi de pe internet, găseşti foartă multă informaţie şi foarte multe boli care s-ar potrivi cu simptomele tale, însă nu le lua în seamă! Spun acest lucru din proprie experienţă. Acum depinde însă şi în ce procent ai acele simptome, depinde dacă ai bolnavi de schizofrenie în familie (astfel poţi fi mai predispus/ă) şi altele. Însă dacă doreşti să mai vorbim, îmi poţi adăuga ID-ul de messenger (este mihaelaic), am şi eu un unchi ce suferă de schizofrenie paranoidă, plus că am mica pasiune de a mă documenta în timpul liber despre tot felul de boli, inclusiv aceasta, inclusiv depresia. Am putea vorbi pe messenger şi aş putea să îţi ofer părerea mea despre ce ai putea să ai (dacă este vreuna din cele două, deşi poţi avea chiar şi alte lucruri, poate chiar deloc grave). Până vei afla un răspuns sigur, tu relaxează-te şi gândeşte-te la următorul lucru: niciun nebun nu îşi recunoaşte boala! Tu, suspectându-te, o recunoşti indirect. Este primul indiciu că nu ai nimic, dar eu sper să alegi să vorbim pe messenger. O zi frumoasă să ai!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Unde locuiesti?

| doctorandus a răspuns:

Simptomele schizofreniei sunt explicate pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie#Simptome dar diagnosticul il poate pune doar un medic psihiatru.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca e vorba de schimbari bruste si furtunoase de atitudine si comportament, trecere de la o stare de calm la o brusca enervare insotita de agresivitate in limbaj si corporala atunci mai curand ai sindrom bipolar nu schizofrenie.

Oricum schizofrenia nu e o forma de depresie ci e ceva foarte grav, mai grav decat tulburarea bipolara.

| NimeniNu explică (pentru AlexanderAdrian):

Am un prieten care mi-a povestit de sindromul bipolar pentru ca el sufera de asa ceva. Insa incep sa cred ca ai dreptate happy

| michelia a răspuns:

Nu-ti da tu singura diagnostice din start.
Esti o fetita desteapta, scrii articulat si logic ( ti-am vazut si celelalte intrebari ).
Deduc ca esti din Bucuresti, de aceea pot sa-ti fac doar o recomandare de principiu: dr. Mihai Gherghel.
Vad pe net ca apare si la o clinica particulara ( curent lucreaza la spital la Obregia ):
http://www.webclinic.ro/......psihiatrie
Cred ca si medicul tau de familie ar putea sa-ti faca o recomandare in functie de cunostintele sale si de temperamentul tau.
Succes!

| gingergirl1 a răspuns:

Pai nu ai zis pe unde locuiesti!
Hmm...stiu si eu ceva despre schizoftrenie, matusa mea e schizofrenica, dar se trateaza, verisoara mamei a fost schizofrenica, tot o chestie de depresie....hmmm numai nebuni la mine in familie laughing laughing
Am impresia ca te poti duce si la medic thinking

| Braunion a răspuns:

Pentru sfaturi legate de depresie si/sau anxietate, ma gasesti pe privat. Cel mai probabil nu ai nicio schizofrenie (mai ales ca este cam devreme sa se manifeste)
http://www.psihotop.ro/