| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este: cum scap din depresie? Va rog, chiar am nevoie de un sfat.

6 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Iti gasesti o ocupatie.Iti faci prieteni, gasesti cauza si o tratezi

| danutzu96 a răspuns:

Fa-ti o ocupatie, iesi afara, mergi pe la prieteni. Nu sta singur ca o sa se agraveze. Depresia poate disparea si fara medic, depinde de tine.
A si un factor important pe care nu l-ai precizat. De unde a pornit depresia?

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Din pacate, depresia nu se vindeca decat urmand tratament medicamentos si psihoterapie, ambe; e combinate. Altfel, vei obtine o ameliorare temporara, dar nu o vindecare deplina si totala si nu iti recomand sa refuzi ajutorul de specialitate si sa te chinui singur/a, alternand momentele si zilele bune cu cele rele.
Cred ca ar trebui sa ajungi cat de curand la medical tau de familie, sa ii spui ce se intampla cu tine si sa il rogi sa-ti dea recomandare pentru un medic psihiatru specialist. Si, tot in acelasi timp, apeleaza si la un psiholog clinician/psihoterapeut, ideal ar fi sa se cunoasca cu psihiatrul si sa lucreze in echipa.
In rest, ai grija de tine, acorda-ti atentie, fa-ti mici bucurii, rafsata-te cu o muzica placuta, cu un masaj, cu o baie cu arome, cu o prajtura care iti place mult, cu o ora de osmn in plus. Si, foarte important, nu te izola, nu te inchide in casa, interationeaza cu cei dragi, impartaseste-le starile tale, i-ai parteneri in procesul tau de vindecare, iesi in oras cu prietenii, mergi la o piesa de teatru sau la o expozitie, la o cinema sau la un concert, depinde ce-ti place tie, inveseleste-te,. vezi o comedie la TV, citeste bancuri pe net, asculta muzica vesela, joaca-te cu un animalut, alinta un copilas, fa un gest dragut fata de cineva. Si nu neglija nici sportul, inscribe-te la o sala de gimnastica/mergi la tenis ori la inot, fa in fiecare dimineata, fara niciun fel de exceptie, gimnastica de inviorare (ajuta mult, sa stii), plimba-te minimum 30 de minute zilnic, prin parc, sa ai si contact cu natura si sa respiri aer curat. Imbunatateste-ti stilul de viata, mananca bine, echilibrat si sanatos (ideal ar fi ca meniul tau zilnic sa include alimente din toate grupele), mananca multe fructe si legume, bea sucuri natural, renunta, macar pentru perioada aceasta de depresie, la mancarea de tip fast-food (burger, hot-dog, pizza, shaorma et) si la sucurile carbogazoase, din comert, evita fumatul, inclusiv cel pasiv (adica nu sta in locurile in care se fumeaza), nu fa excese de niciun fel, odihneste-te sufficient in fiecare noapte (aproximativ 8 re, fara nicio noapte pierduta si, daca simti nevoia, mai poti dormi o ora-o ora si jumatate si la pranz).
Si nu amana mersul la medic si la terapeut! Eu am invins depresia, vei reusi si tu, daca vei avea suficienta vointa sa lupti cu boala!
Daca mai ai nevoie de ceva, imi poti scrie aici sau in privat.
Ai grija de tine! Sanatate!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Scuza-mi greselile de tastare, am expediat, din greseala, inainte de a reciti mesajul si a-l corecta.
*iai, nu ''i-ai", sorry
Zi linistita sa ai!

| DeathOfDreams a răspuns:

Indiferent dacă ești conștient sau nu, ai făcut deja un prim pas. Faptu' că ai cerut ajutor.
Există cealaltă extremă, în care ești în depresie și refuzi s-o arăți. Nu spui nimic nimănui și te lași controlat de ea. Nu te opui, ba din contră, acționezi în așa fel încât te afunzi mult mai tare în granițele ei.
E greu să ieși, aproape imposibil.

Personal, cred că psihologul nu ajută. Îți inșiră toate chestiile pe care ar trebui să le faci iar într-un final o să ajungi la concluzia că nu ai nevoie de asta și că te poți descurca singur. Dar dacă te hotărăști totuși să mergi, pe parcursul șediințelor probabil vei găsi îndemănarea potrivită pentru a trece peste. Sau poate că, implicarea psihologului te va ajuta să vezi viața și tot ce ține de ea, dintr-o perspectivă care ți-era imposibilă înainte.

Cred că depresia e asemenea unei umbre, uneori nu o vezi, dar e prezentă mereu și ajungi în punctul în care știi sigur că depresia e tot ceea ce ai.
În primul' rând, tot văzusem prin comentarii că prietenii te ajută 100%. Nu, dacă ieși cu prietenii amâni energia negativă iar când rămâi singur, ești din nou captiv.
Probabil te-ar ajuta implicarea unui grup, de genu' Tumblr sau habar n-am, ideea e să-ți găsești să vorbești constant cu acele persoane, te-ar ajuta mult mai să întârzi starea și aceasta poate persista.
Și într-un final, probabil îți vei găsi pe cineva special ție.

Poți face sport. Te liniștește mult mai mult decât crezi.
Nu mă refer la sală sau exerciții fitness. Mă refer la plimbări sau du-te chiar și la câteva ore la înnot.
Eu, personal, atunci când fac ture de bazin, intru în propriul meu univers și nimic nu-mi poate strica starea spirituală.

Nu te aștepta ca lucrurile și activitățile să te scoată totalmente din depresie.
Dar, în schimb, te poți ajuta de ele, fiindcă într-un final, tu ești singuru' lucru care te poate vindeca.

| Morrígu a răspuns:

Nu prea scapi de ea, mai mult te obișnuiești cu ea.
Nu cred că vrei să te trimit la psiholog, așa că îți recomand o ședință cu tine.
Caută problema, vezi dacă o poți rezolva singur sau dacă ai nevoie de ajutor.
Odată ce ajungi să te accepți și cel mai important să te înțelegi, vei știi și să te controlezi.