| anonim_4396 a întrebat:

Este o persoana vegetariana care ma poate indruma catre un stil de viata vegetarian?
De mic iubesc animalele si copilarind la tara intotdeauna taiam porcul de craciun. De fiecare data era putin traumatizant pentru mine. Acum am 18 ani, am mai crescut si am realizat mai multe lucruri despre acest aspect.
Pe internet se gasesc foarte multe retete si informatii vegetariene(toate bune si frumoase) pana la punerea lor in aplicare. La gatit nu ma prea pricep si nici nu imi permite bugetul sa cumpar tot felul de alimente "vegan". Pe mine ma incurca lucrurile astea. Nu stiu de unde si cum sa incep. Totul trebuie adaptat la stiul meu de viata si asta mi se pare cel mai greu.
Deci exista un vegetarian care imi poate explica si mie "pe romaeste" cum adaptez alimentatia mea la stiul meu ce viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KLLO a răspuns:

Urmareste-l pe Valeriu Stroescu pe Youtube. Iti explica ce si cum sa mananci dimineata, pranz si seara. In general manaci linte, mazare, fasole, astea-s leguminoase. Da faci o mare greasala daca te lasi dintr-o data, renunti la ele treptat, azi in loc de 2 felii de carne manaci 1 etc.

| anonim_4396 explică (pentru KLLO):

Multumesc Frumos!

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Caută un nutriționist care te va ajuta să devii vegetarian sănătos! Apropo, sacrificiu unui animal pentru hrană e un lucru normal. De ce să devii vegetarian la o vârstă atât de fragedă?

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Inteleg ca este normal pentru unii, si pentru mine a fost candva. Imi placea carnea cand eram mai mic dar incet incet am inceput sa o dezgust. Din motive etice si medicale(strict pentru sanatatea mea) vreau sa adopt acest stil de viata cat mai repede.

| Doja a răspuns (pentru anonim_4396):

Carnea este esentiala pentru ca proteinele si grasimile animale sunt esentiale pentru hormoni. Este dreptul tau sa faci ce vrei cu corpul tau, dar trebuie sa intelegi consecintele. Oricum, vegetarianism inseamna sa mananci orice mai putin carne.

Deci ai lapte, branza, unt, oua din care iti iei cat de cat un aport bun de vitamine si proteine animale. Dar din nefericire nu ai un profil proteic complet.

| xerxes1 a răspuns (pentru romeo78):

Si la canibali este lucru normal sa-ti mananci dusmanii.
In China este normal sa manaci caini, in vietnam sobolani si la tine este normal sa mananci ca cat pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Musca la rahat atrage! Vad ca ai venit si tu pentru o bucatica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu înțeleg dilema. Nu mai mănânci carne și gata. De ce ai nevoie de asa multe instrucțiuni sa devii vegan?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Stiu ca ti se pare usor sa renunti la carne dar eu am nevoie de ajutor in adaptarea acestui stil alimentar cu stilul meu de viata. Si vezi ca vegan este altceva despre pe vorbesc eu aici. Ma intreb cine te-a pus userul anului?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e ușor sa renunti la carne. Pur și simplu nu mai mănânci carne dacă nu vrei sa mai mănânci carne. PS voi m ați pus userul anului

| doctorandus a răspuns:

Poti deveni vegetarian daca mananci legume, lactate si oua in mod variat. Atentie la vitaminele B12 si D, eventual si acid folic, daca nu mananci ce trebuie poti avea carente.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Pai mie asta imi trebuie, ceva echilibrat, nu vreau sa dau iama in toate legumele si tot sa nu am destule vitamine necesare mie.

| xerxes1 a răspuns:

Te-ai bagat ca musca.Nu iti era adresat raspunsul si oricum nu l-ai inteles.

| Doja a răspuns:

Fara vitaminele B12 si D te prostesti si o iei razna, ca sa nu vorbim de probleme cu oasele si alte lucruri. Deci ai grija cum suplimentezi.