| DianaaGabrielaa a întrebat:

Este periculos sa donez sange? Exista riscuri? Daca nu se va intampla nimic grav, cum poti dona sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e periculos si nu exista nici un risc. Te duci la centrul de donare din orasul cel mai apropiat si ceri sa donezi sange. Vei completa un formular, iti vor lua o picatura de sange din deget ca sa-ti dozeze hemoglobina, te vor cantari si apoi, daca esti apt, vei putea dona

| Azµre a răspuns:

Nu. Este chiar bine pentru organism! trebuie să ai 18 ani ca să devii donator!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai peste 18 ani, sa fi sanatoasa (analize facute) si sa ai o greutate corporala corespunzatoare (sa nu fii foarte slaba).
In conditiile astea nu e periculos.
Te poti interesa la spitalul local si te voi indruma ei spre un centru de recoltare.

| teocalinescu a răspuns:

Nu este periculos, numai ca trebuie sa fii major/a si sa te incadrezi in anumite intervale, in functie de kilograme poti stii si cat sange poti dona.

| Atat_Dienutaa_1990 a răspuns:

~Nu,nu este periculos e ca si o intepatura de albina.Si poti dona mergand la un centru de donare si din cate stiu primesti bonuri ptc ai donat sange pentru bolnavi. fundita?