| anonim_4396 a întrebat:

Cineva din facultate are leucemie si are urgent nevoie de sange. Noi, studentii, am fost rugati sa donam sange.
Problema este ca as vrea sa donez, mi-e mila. Dar nu stiu unde, cum etc.
Deci as vrea sa imi spuneti:
Cat costa sa imi fac analizele pentru a putea dona?
Ce acte sau alte hartii sunt necesare?
Unde pot dona in Iasi?
Exista riscuri precum sa ma imbolnavesc de vreo boala gen SIDA sau mai stiu eu ce? big grin
P.S: Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te costa nimic sa-ti faci analizele, ti le fac ei automat si gratuit si poti apoi afla rezultatele.
Nu ai nevoie de nici un act, in afara de buletin.
Uite aici lista ecntrelor unde poti dona sange in tara (vei gasi si Iasiul): http://www.donor.ro/pages/unde.php
Nu exista absolut nici un risc de imbolnavire pentru tine.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Subscriu raspunsului dat de Brigaela --- in plus, TE FELICIT pentru nobilul tau gest!
La multi ani Ionut!

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Multumesc big grin
la multi ani si tie! happy