| Ionicaestecher123 a întrebat:

Este posibil sa aduc o cicatrice la aceași textura cu pielea?
Vorbim despre cicaticile normale provenit din tăieturi de sârmă, cuțit, pisica etc.
Cum pot readuce o cicatrice un pic adâncită in pielea la normal?
Cum s-ar numi operație pentru aceste probleme?
Cat ar costa?, Cum e cu durea?, Au efecte permanente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cicatricile nu pot sa dispara de la sine, ci numai prin operatii estetice cu laserul care sunt foarte scumpe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chirugie plastică. De la 200 Euro în sus.

| Caro34 a răspuns:

Cat de mari sunt aceste cicatrici? Ce profunzime au? Arata asa de rau de vrei sa le scoti? Stii ca alaturi de acea cicatrice ai si o amintire? Am cateva pe care nu le-as scoate pentru nimic in lume! Stii de ce? Unele le am de la niste oameni deosebiti pe care i-am intalnit in viata asta si nu mai sunt printre noi, altele m-au durut foarte tare si am inteles ce am gresit, altele sunt amintiri din copilarie si imi amintesc de mine, de anii aceia minunati... Numai bine!

| Ionicaestecher123 explică (pentru Caro34):

Pai cele de care as vrea sa scap sunt de pe mâna de la treaba prin curte.
Și sunt numai din zgârieturi de sârmă și una pe degetul din mijloc mai nasoala.
Așa ca-să ți le descriu un pic:
Cele de pe mâini:
4-5 cm
Adâncime/profunzime nu se observă cu ochiul liber
culoare alba roșiatică
3 luni de când le am
Vizibile în culoarea Soarelui și sunt diferite fata de culoarea pe care o am pe mâini.
Cea de pe degetul din mijloc e pe partea dreapta cum te uiți de sus fix la mijlocul lui și a stricat acea textura a degetului
( Finger wrinkle ) poți căuta pe google cauzata prin coliziune cu un bloc de BCA.
Caracteristici:
Culoarea roșiatică
Umpic aprofundată in piele 1, 5 MM cam așa
Textura stricată ce-a ce me enervează cel mai mult
Dimetru cat un bob de strugure
Vizibilă în culoarea Soarelui
Ce operație m-ar ajuta in legătură cu asta daca exista și dacă este posibil sa scap de ele și să am pielea de dinaintea acestor cicatici.

| Caro34 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Folosește comprese cu un amestec de oțet cu bicarbonat de sodiu, apoi o cremă de galbenele însă trebuie timp îndelungat. Dacă nu ești mulțumit, atunci operații cu laser, dar sunt super scumpe! Numai bine!