| anonim_4396 a întrebat:

Este riscant sa beau doar apa 5 zile? Sau sa incerc 3 zile? Vreau sa slăbesc într-un timp cât mai scurt, știu că nu e un slăbit sănătos dar îmi asum.
Sau știți ceva sa accelerez metabolismul?
Care ar fi cauzele unui metabolism lent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
56 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu este riscant, dacă ești sănătos. Dar apoi revenirea la alimentația normală trebuie făcută treptat, căci altfel te îmbolnăvești. Dar poți încerca o zi da, și o zi nu, dacă ai voință. Așa este mai puțin periculos.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Revenirea la setările din fabrică trebuie făcută treptat, înseamnă că treptat o sa dau coltu că la mine în dicționar nu exista așa ceva, mănânc ca un porc câteodată pe fond nervos, emoțional sau cum s-o numi. Chiar mi se rupe de ce pot pati, nu e o pierdere pentru nimeni daca dau mâna cu Sfântul Petru.

| Mosotti a răspuns:

Fara sport nu accelerezi metabolismul.
Daca bei doar apa 3-5 zile o sa slabesti, insa vei pierde masa musculara mai multa si pierzi vitamine, fibre, minerale, dar ai zis ca-ti asumi.
Nu iti zic sa nu faci asta, ca nu asta ai intrebat daca sa faci sau sa nu faci.

Daca stai 3 zile nemancat slabesti cam 1 kil, daca stai 5 zile slabesti 1, 6 Kg. Am pus ca ai arde in jur de 2300 Kcal/zi, ca, cam pe acolo arzi fara miscare in plus.
O sa pierzi si mai multa apa pentru ca nemancand carbo, secretia de insulina ramane jos, deci rinichii va elimina si apa mai multa ca in mod normal, asa ca o sa ai impresia ca ai dat mai mult de 1 kil sau 1, 6 kile, cantaru poate arata ca ai slabit mai mult, dar real din grasime slabire reala e doar cat ti-am zis.
Asta asa ca sa stii exact ce se va intampla.

Cauzele unui metabolism lent, pai tu arzi optim pe zi cat trebuie sa arzi, nu prea e matabolism lent sau nelent, asta e cam un mit.
Poti avea mai lent daca ai hipotiroidism pentru ca esti si tu mai lent, te misti mai putin decat inainte, bate inima ceva mai incet si atunci consumu de energie e mai mic.
Dar daca nu ai asta, nu ai metabolism lent.
Si daca mananci cat arzi, e normal sa nu slabesti, ramai acolo unde esti, te ingrasi cat ai mai multe kcal decat arzi.
Daca mananci mai putin decat arzi, slabesti.

Un barbat de ex la 1, 7 m, 70 kile care aceaiasi varsta cu altul la fel, cu acelasi nivel de miscare zilnica, arde cam tot atat, pentru ca, consumul de energie este cam acelasi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu doar apa am mâncat 2 pere,și mai mănânc una in jumate de ora. Incerc cu pere și apă, sau piersici și apă, dar nu am ambiție e când când ai depresie sa faci foamea că mănânci pe fond emoțional, bine la mine așa că la alții e invers la depresie nu prea mănâncă. Totuși o sa incerc, dar de regulă dau failed că sunt mâncăcios laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ce exerciții fizice pot face acasă mai intense?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca si cu piersici si pere, dar sa nu mananci mai mult de 2 pe zi.
Si eu sunt mancacios, nu mananc doar daca nu imi vine, daca imi vine nu ma pot abtine.
La sala poti sa nu mergi, acasa poti face bicla o ora pe zi mai intens, cam asta e mai intens.
Mai poti face genuflexiuni, flotari.

Tu trebuia sa slabesti la inceput, nu sa stai sa acumulezi multe kg. Ca era mult mai usor. Eu si daca iau si 300 g, incerc sa le dau jos, ca imi ia 3 zile pentru asta, deficit de 700 kcal/zi.

| mi25 a răspuns:

Sunt metode prostesti, care nu duc nicaieri.

| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Daca nu ai un stil de viață echilibrat degeaba faci asta

| timidu89 a răspuns:

3 kg am dat jos de când am probleme. 72 kg am acum. Doar cu apa nu poți trai, mai ciuguli de 2 sau 3 ori pe zi câte ceva. La mine apare greață la un moment dat și nu mai pot manca. Mâncarea nu are gust. Covid nu am, de 2 ori am fost testat joi. Asa pufos te-ai făcut?

| nukeyly a răspuns:

Vrei sa slabesti, fara mancare, exista riscuri, fa-ti analizele sa fi ok si dupa poti sta 1 an doar pe apa, exista cazuri reale.

Sau reduci mancarea absolut la minim decent 1 felie de paine pe zi taiata in 3 mese generoase si miscarea la absolut maxim; nici cu triroida defecta[scuza voluminosilor de 3, 14mc, la "nu pot slabi"] nu ai cum sa nu slabesti.
Ai vazut obezi in lagarela lui Hitler, toti erau foto moto sau trasi prin inel. Somaleziii de fel sunt ac, cauza lipsa de mancare.

| and0ra a răspuns:

5 zile e prea mult, 2-3 zile ar fi mai rezonabil. Nu e imposibil, de vreme ce exista oameni care tin post doar cu apa pentru 1-2-3 zile, insa ei au un stil de viata relativ echilibrat pentru asta. De vreme ce nu ai mai facut asta pana acum, ar fi mai indicat sa incerci doar cu o zi prima data. Si daca merge, sapt viitoare sau peste doua incearca cu 2 zile. Daca te iei si bei doar apa pentru 3-5 zile asa random, o sa iti intre organismul in soc happy
De metabolism nu am raspunsuri bune

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Mersi pentru raspuns kiss i like it

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce!winking

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

De unde ești tu draga? happy

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Oradea, tu?

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Ah,eu sunt din visul tau frumoshee hee
Mersi de răspuns. Să fi iubita de cine vrei tu!

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Eiii, nu e corect asa laughing)) adica eu iti spun si tu imi dai replici? Lasa, lasa, sa fi tu iubit de cine vrei tu happy

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Tu mi-ai spus odată eu de nenumărate oriwinking hehe viața nu a fost nicicând corectasad

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica de nenumarate ori? :0 Nu ma prind laughing))

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Nu ești lapte sa te prinzi, te prind eu daca nu te prinzi tu happy

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai cum sa ma prinzi :0 Dar serios la ce te refereai mai sus, ca m-ai facut curioasa laughing)))))

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Curioșii mor repede rolling on the floor)
Ce mai contează? Nu uita, eu sunt băiatul viselor talehee hee decizia e definitiva și irevocabilă!

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a decis asta? laughing) Nu cred ca te-am intalnit in vise pana acum :0

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Poate daca mai comentezi mă vei întâlni în coșmaruri bobițăhee hee
Fi și tu unică și spune DA laughing of of prea previzibilă lumea din ziua de azi
Ți am dat doar un mic de brain freeze atât, și uite cat o dam cu conversațiile până când ajungem in fata altarului happy

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa fiu unica atunci si o sa spun nu cand ajungem in fata altarului laughing)) nu-mi mai spune bobita ca ma iau si plang laughing) of of o sa incerc sa fiu mai imprevizibila pe viitor, numa pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

O sa te fure clona mea înainte să spui NU, deci, don't think about itwinking
Nu știam că ești așa de plăpândă my bad sad
Ce sweet! Numai pentru mine love struck știam eu că sunt baiatu' viselor tale nu m-am înșelat laughing
Nu te mai rețin. Ești o ființă simpatica, azi sunt și eu binedispus ( rar se întâmplă ) hug you laughing

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Of of si mie chiar imi placea sa vorbesc cu tine laughing)
Bine te las sa te culci, daca tot te intitulezi "baiatul viselor mele" atunci ar fi corect sa ma visezi si tu la noapte laughing)
Ma bucur ca esti binedispus, la mai multe zile ca astea! Kisses

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Ne vom visa poate odată reciproc când ne vom contopi universurile la mine sau la tine rolling on the floor deocamdată ai doar tu privilegiu asta laughing
Sunt binedispus dar doar azi așa că mă poți căuta în altă viață de mâine rolling on the floor
Și eu mă bucur că te bucuri pentru bucuria meahee hee
Uite ce dulce erau tu și nu știam sad din ce vad tu ești bines mereu ceea ce e foarte tare! Becks, ce-i al tau e al tău happy Kiss you2 big grin

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca e ok si daca nu esti binedispus, mai pune maine o intrebare ca sa pot sa raspund, poate reusesc sa te binedispun laughing
Nu sunt eu bine mereu, ti se pare doar laughing
Doamne, sunt dulce? Fii si tu unic si spune ca sunt sarata laughing of of prea previzibilă lumea din ziua de azi.

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Poate mai binedispune in real life, garantez plăcere maxima laughing promit! rolling on the floor
Ești dulce, poate jos ești sărată laughing si e nevoie de ceva dulce sa compensam laughing
Poate te îndrăgostești bewarelaughing ești doar pentru mine dulce pentru alții poți fi cat de sărată vrei tu. happy
Dumnezeu să te binecuvânteze Andra mă gândescbatting eyelashes

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai trebuie sa ma pregatesc emotional sa nu ma indragostesc mai mai laughing
Hah, nu ma cheama Andra! laughing)))) Pe asta nu ai nimerit-o. Dar e un nume frumos, poate mi-l schimb

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Privindu-ma in ochi nu ai mai spune-o așa sarcastic laughing [și ora] fain pseudonim laughing puteai mai mult dar na.
Nu ești prostuță deloc ști să conversezi cu semi-zeii laughing oricum te-o chema ești o fata faina!

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai nu stiam ca esti semi-zeu, ce onoare pe capul meu :o
Asa usor e sa ma indragostesc de tine, trebuie doar sa te privesc in ochi? Dar atunci trebuie sa-si ascunda toti barbatii iubitele mai laughing)
Sincer eu sunt chiar mandra de pseudonim, am stat 1 minut sa il gandesc laughing) nu prea ma interesa cum ma cheama pe TPU

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Putem testa la faza cu privitul in ochi laughing
Mai glumim și noi, dar mai in gluma mai in serios te-as pune pe o dunga așa nițel rolling on the floor contează cine se afla in spatele pseudonimului și eu cred că se află un om fain puțin incomplet dar va fi complet când mă va avea pe mine happy tu ai stat 1 minut, mie îmi lua și 10 câteodată.
Era ceva daca ar fi fost așa nu cred că mai îmi pierdeam eu timpul pe o platformă unde se mai mulți mizantropi decât se prevede, bine și eu sunt unul dar cu juma' de norma laughing
Nu te mai rețin că poate ti somnic scumpete. Peste 1 an cred că o să mai am vibe ca in seara asta rolling on the floor sunt serios de regula nu știu ce ma apucat, poate tu ești de vina sad

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-ai pune pe nicio dunga, sunt prea urata laughing
Dar vad ca esti sigur pe tine, daca consideri ca ma completezi laughing))
Hai recunoaste ca ti-e somn, nu da vine pe mine spunand ca mie mi-e somn, eu stau si pana la 5 treaza laughing))) lasa ca daca te prind serios iti raspund cu 5 mesaje diferite la aceeasi intrebare ca sa nu stii care e raspunsul corect si sa te enervez laughing)

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Pai nu o sa mai pun, eu nu prea pun întrebări des happy acum nu trebuie sa fi și tu psihopata mno rolling on the floor hmm oare ce probleme ai tu de stai până la ora asta trează? Ce îți macină suflețelul? De obicei nu îmi era dar azi sunt extenuat, am stat prea mult pe o banca la povesti, nu știam că da damage asta la insomnie laughing ai nevoie de afecțiune e clarhee hee poate ești urâtă dar îți merge bine mintea, ești mai deschisa decât multe nu ai probleme la mansarda că altele care nu au curaj să spună nici de unde sunt happy respect!

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca pun eu intrebari atunci in speranta ca o sa raspunzi la ele laughing Du-te in fiecare zi la intalniri si atunci o sa iti mai iasa din insomnii happy E bine ca esti extenuat, macar dormi mai bine.
Iar de afectiune, imi ofera cainele meu daca nu altcineva laughing

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Nici 10 femei nu ar putea să mă extenueze laughing la mine e grav cu insomnia și eu am nevoie de afecțiune dar nu sa găsit nimeni să mi-o ofere.
Cainele la nevoie se cunoaște.
Eu nu cred că ești chiar așa de urâtă,și dacă chiar ești fac o excepție pentru tine și tot te pun in lateral laughing epuizare fizica asta e ce îmi lipsește,dar sunt bleg de multe ori.
Ce câine ai? Hai mă, mă dezamăgești, trebuie să îți dorești mai mult de la viață MERITI! Și nu te mai desconsidera, fiecare suntem frumoși in felul nostru, frumusețea e in ochi privitorului

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa fiu frumoasa ca nu conteaza daca sunt grasa laughing
Adica esti bleg?
Iar de caine, am pechinez. Peste o luna face 3 ani, tin ca la ochii din cap la ea happy
Si tu meriti mai multe de la viata, dar uite cum vorbesti de a da mana cu Sfantu Petru :o La cine mai raspund eu la intrebari daca pleci?
Daca nici 10 femei nu te pot extenua esti erou ce sa mai zic laughing)

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Erou de sacrificiu.
Adică fur curent dsgeaba in sensul asta laughing ( bleg )
Dumnezeu asta numai grase îmi dă în cale rolling on the floor ți-am citit o întrebare dar speram sa nu o confirmi lmao
Poate tu faci cat 10 și nu mă refer la fizic rolling on the floor găsești băieți faini pe aiciwinking
Dar cam cat de grasa ești? Ce înălțime ai, care kg? Poate la fata ești frumusela, sexy laughing nici eu nu s vreun print deși arătăm înainte ca un print dar o avut depresia grija și sedentarismul să îmi dea fatala decisivăhee hee pai tine și la tine cum ți la ochii din capusorul tau și încearcă să faci ceva sa arăți puțin mai bine, nu că așa cer normele societății și să fi atractiva ci pentru sănătatea ta și viitorul tau big grin

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Fur curent degeaba cica laughing
E ok, lasa ca poate da Domnul sa intalnesti una slaba si frumoasa laughing
De incercat, incerc, ma gandeam sa imi iau iar abonament la sala dupa ce termin cu admiterile la facultate ca imi urasc corpul si daca nu scap de el o sa ajung eu mai repede in pamant decat tine laughing

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Da,grașii nu-s văzuți ok in societate,decât dacă au statut social High sau bani.
Cam tu ai fi fata ideala vad că rezonam puțin. E cale lungă când spui "mă gândeam să îmi iau iar abonament" și la tine predomina lenealaughing nici in cavou nu încăpem trebuie sa facem ceva că o să ne luăm bullyinglaughing poți alege deficitul caloric și exerciții fizice intense in casa în timp ce asculți genul muzical preferat happy
Degeaba e frumoasa și slabă daca nu e empatică,nu știe să iubească,e materialistă,foarte rea,foarte orgolioasa,egoista, plina de ea, tot în brațele tale mă întorc rolling on the floor
Daca slăbești te iau eu, mă mut și la tine daca e laughing)) o sa scapi, numai în hipotiroidie sau hipotiroidism e foarte greu să slăbești sau probleme grave cu tiroida. Chiar sunt curios cat de grasa ești că și eu sunt grăsuț rolling on the floor

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am luat deja destul bully pe cauza asta laughing voiam neaparat sa slabesc inainte de facultate ca stii tu, oameni noi, oras nou, chestii noi. Nu vreau sa trec prin acelasi calvar laughing As face exercitii acasa dar am casa mica, stau la apartament.
Daca crezi ca te primeste cineva dupa ce mergi la alta atunci visezi tu frumos si bine laughing
Nu stiu cate kg am ca nu m-am mai cantarit nici nu stiu de cand, pentru ca stiu ca daca o sa o fac o sa ma apuce plansul laughing))) dar tu cate kg ai printule?
Trebuia sa imi iau si eu nerf cumva, nu puteam sa le am pe toate ca as fi fost prea overpowered laughing si frumoasa si slaba si cu cap? Prea multe pretentii ai laughing

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Ți-aș da și eu bully dar nu meriti laughing pai atunci treci pe deficit major că și eu cred că voi face la fel, fie ce o fi!
97 cred că am dar eu sunt înalt, adică puțin înalt, am peste 183 cm dar nu cu mult. La tine se poate sa fie mai vizibil că mă gândesc că nu ești înaltă și atunci se vede cazanul mai easyhee hee pai nu trebuie sa fie neapărat frumoasa ci drăguță, poate fi și puțin inteligența dar proasta in general că nu mă deranjează happy cap au multe dar sunt haotice

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Urat, urat daca dai bully laughing Nu cred ca exista persoana care merita bully pentru aspectul fizic happy bully merita doar cei care au o mentalitate josnica si primitiva. Dar na, traim intr-o societate in care nimic nu e perfect.
E ok, o sa intalnesti pe cineva care o sa-ti placa si sa te placa inapoi, ca esti un tip misto. Iar de kg stai bine, slabeste daca asta vrei, sunt sigura ca poti.

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Nu sunt deloc mișto laughing nu dau bully nu sunt genul,unele persoane sunt grase că au probleme de sănătate.
Nu cred că o să găsesc, nu sunt deloc un tip norocos, mai ales în relațiile amoroase laughing sunt timid in realitate nu mă dau ceea ce nu-s, dar nu sunt cu toate persoanele așa, depinde ce vibe îmi dă și daca simt că e o persoană ok. Poate voi găsi dar în altă viață, in asta cu siguranță nu cred că o voi găsi dar nu mă dau bătut oricât sunt lovit de soartă.
Ești o fata faina tu chiar meriti tot ce e mai frumos de la viață happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu sa găsit nimeni să mi-o ofere. Dar tu oferi? Sau aștepți ca copilul mic să îți dea mama lapte și să te șteargă apoi la fund ( manganare și desmierdare, adică dezmerdere)?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu oricine merită atenția mea big grin o voi oferi când voi găsi o persoana care văd eu că e diferită, specială, și nu e ca efectul turmei de oi

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, da, și afecțiune, da afecțiunea, să nu uităm.

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Pai oamenii aia care fac asa nu fac bine, ca pierd masa musculara mai repede si mai mult, pierd minerale, vitamine, deci se dau peste cam cu sanatatea, dieta de slabit trebuie sa fie echilibrata zilnic, trei mese pe zi, cu ce e sanatos, si cu Kcal mai putine decat arde, asa se slabeste.
Viteza de slabire se alege, dar nu mai mult de maximum 5-6 Kg lunar.
In functie de viteza, alegi deficitul caloric zilnic.

Asa e sanatos. Dar el a cerut pareri despre ce face, si de aia nu i-am zis ca sa nu faca.

| and0ra a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Daca omu a zis ca-si asuma, aia e. I-am zis sa stie ce-si asuma.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Alergam toată ziua daca nu aveam probleme cu coloana dar e foarte riscant. La sala mă gândesc dacă o să merg sau nu

| Nelucojoc a răspuns:

Ai sa gasesti o intreaga cultura daca cauti notiunea de intermitent fasting pe Youtube.

| Karland a răspuns:

Bunaaa! Si eu m-am confruntat cu kilogramele in plus pentru foarte mult timp din pacate. si nu credeam in ceaiuri de slabit, apa cu lamaie sau in alte chestii de genul acesta, pana ca o prietena de a mea sa-si achizitioneze niste suplimente pentru aceasta cauza pe nume EXIPURE, are ingrediente naturale care ajuta la digestie si digestia are legatura cu greutatea(cu cat digeri mai greu ceea ce mananci cu atat iei mai mult in greutate, dar pentru asta sunt aceste suplimente, sa te ajute sa digeri mai usor)
Nu fac reclama sau ceva in genul, dar si pe mine si pe prietena mea ne-a ajutat extrem de mult, am slabit in 7.4kg in aproximativ 2 saptamani, iar prietena mea 8.6kg in aproximativ 3 saptamani.

Poti sa le achizitionezi de pe acest site https://bit.ly/3yzMGsH daca te intereseaza.

Daca te hotarasti sa le achizitionezi, sper sa te ajute la fel de mult cum m-au ajutat pe mine si pe prietena mea! Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Karland):

Cat costa? Cat timp se i-au? In cat timp ajung?