| Antisistem11 a întrebat:

Este schizofrenia incurabilă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este incurabila dar cu o injectie pe luna sau cu pastile o poti duce ca si cum nu ar exista, sunt boli mintale mult mai grave care iti pot afecta viata incat sa nu ai o viata, schizofrenia nu este una din ea atata timp cat te tii de tratament
Cunosc cazul a cel putin doua persoane care isi duc traiul de zi cu zi fara a fi mult diferiti de noi, iti poti da putin seama doar daca te apropii de acele persoane si incepi sa e cunosti, asa din exterior daca si stiu sa mascheze alaturi de tratament par normali
Nu stiu daca intrebarea este ca suferi de asa ceva sau din pura curiozitate, dar daca ai asa ceva nu te descuraja, mergi inainte, viata merge inainte!

| Mosotti a răspuns:

Da, este incurabila, nu se vindeca, doar se tine sub control cu medicatie toata viata.

| Floridori a răspuns:

Exact!
Cu toate ca in cele mai multe cazuri, tratamentul da rezultate in ceea ce priveste manifestarile, persoanele care sufera de schizofrenie, indiferent de tipul ei, depind de acesta toata viata.

| Invictusman a răspuns:

Sunt depresii asa grave ca nici sa te dai din pat nu poți, și te izolează complet de societate chiar dacă se ia tratament.
Dacă o tratezi la timp poți duce o viata relativ normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Se poate ameliora dar nu se poate vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sub supraveghere specializata

| rapandula a răspuns:

In cazul tau da.