| wrzeraaaaa a întrebat:

Este un simptom al depresiei?
Nu pot sa ma uit la o persoana in ochi cand vorbesc dar ma uit in stanga sau in dreapta! De ce? Nu pot nu stiu de ce! Ma simt vinovat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Flaviutzi02 a răspuns:

Poate fi anxietate sociala sau stima de sine scazuta. Nu e simptom al depresiei. Dar pot fi si alte cauze.
Incearca sa te controlezi. Cand vorbesti cu cineva priveste-i in ochi si da-ti seama ca nu se intampla nimic. Sunt persoane ca si tine.
De ce te simti vinovat? Poate ca ai facut sau faci ceva de care-ti este rusine, pentru ca este in contrast cu propriile principii sau ale societatii si-ti este frica sa nu ti se citeasca asta in ochi. Ochii sunt oglinda sufletului pana la urma. Indentifica cauza vinei.
Ai putea sa soliciti ajutorul unui psiholog sau psihoterapeut care va identifica problema.
In orice caz, daca te simti trist sau simti ca ai putea avea vreo problema, acestia iti vor spune in doar cateva ore. Merita.
Daca nu, incearca sa te analizezi singur. Ai putea reusi si-asa.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

I-aș spune emotivitate mai degrabă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un simptom al depresiei? Nu.
nu pot sa ma uit la o persoana in ochii cand vorbesc dar ma uit in stinga sau in drepta! de ce!
Ești sensibil la biocâmpul emis de ochii persoanei.
Să privești la vărful nasului ei.

| Apokales a răspuns:

Nu, este doar timiditate. Stima de sine scazuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate sau autism

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii macar ce e autismul?

| KR0NSTADT a răspuns:

Este sindromul slugii. Ține de educație.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu este un simptom al depresiei, esti doar timid(a), asa mi se mai intampla si mie.

| wrzeraaaaa explică:

17 ani!

| wrzeraaaaa explică:

Da comunic cu oameni in realitate, si vorbesc cu cineva si rs!