| UmbraDeVulpe a întrebat:

Esti constipat doar cand simti nevoia sa faci scaun si nu poti sa il faci sau chiar si cand nu prea simti nevoia de a face scaun? Daca nu e constipatie cand nu prea simti nevoia sa faci scaun atunci despre ce e vorba atunci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Simptome

Semnele si simptomele constipatiei cronice includ:

Sub 3 scaune pe saptamana
Scaune tari
Incordare pentru a realiza defecatia
Senzatia de blocaj la nivelul rectului care impiedica tranzitul intestinal
Senzatia de evacuare incompleta de la nivelul rectului
Nevoia de a ajuta la golirea rectului, cum ar fi folosirea mainilor pentru a apasa pe abdomen sau folosirea degetului pentru a indeparta fecalele din rect.

Constipatia poate fi considerata cronica daca ai experimentat una sau mai multe dintre aceste simptome in ultimele trei luni.
Cand sa mergi la medic

Fa-ti o programare la medicul gastroenterolog daca experimentezi modificari inexplicabile si persistente ale tranzitului intestinal."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia nene dulcolax sa vezi atunci distractie, ia două pastile odata cu multa apă. Si numai minca asa mult carne si prostii ca de aia esti constipat, maninca supă ciorba bea apă maninca fibre cereale bea cafea lasa mec donald sul si kfc ul

| gabicoo a răspuns:

Foamete.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca mananci normal, chiar daca nu simti nevoia de a avea scaun este constipatie.Cand simti nevoia sa faci dar nu poti blocajul intestinal este la nivelul colonului.Cand nu simti nevoia blocajul este la nivelul intestinului.

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Colon iritabil este asta.Trebuie sa vezi la cat timp ai scaun. Excrementele nu trebuie tinute in corp mai mult de 2 zile. Daca timp de 2 zile nu faci sau faci in " boabe", cum spunea bunica-mea, este o problema pe colon.Si da, scaunul iese " in boabe" si daca esti constipat.A fi constipat inseamna sa ai un blocaj cara sa nu te lase sa faci normal.Recomand cu tot dragul colon help, si eu am trecut prin exact aceeasi situatie, si o data am stat constipata 5 zile.Atunci am spus sa pun stop.Si iti spun din propria experienta ca laxativele nu sunt bune.Sunt bune ocazional cand nu ai ce face.Laxativele distrug flora intestinala ceea ce te poate face dependent de laxative si la un moment dat sa nu isi mai faca nici ele efectul si sa treci la clisme.Colon help mie mi-a repara colonul, nu provoaca dependenta, detoxifiaza corpul, ajuta la slabit, si ajuta si in cazul constipatie si in cazul deareei.Colon help te ajuta sa faci normal si partea buna este ca te poti opri dupa 2 saptamani si vei avea acelasi scaun normal.

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, este super.Totusi daca esti constipat de mai multe zile poti lua un laxativ inainte si apoi sa incepi tratamentul. Daca mergi la doctor ori iti va prescrie un laxativ ori iti va face o clisma( este foarte dureroasa)

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Si eu am stat tot asa cu cunstipatia, pana nu am patit-o o data sa stau pe toaleta si sa plang, faceam exact ca un copil mic, la mine nu stiu exact daca este genetic sau din cauza bulimiei pe care o avusesem inainte. Cert este ca prin asta am trecut si eu.Prima data ar fi bine sa iei un laxativ, sa iti cureti intestinele si dupa incerci 2 saptamani cu colon help.Mie imi place sa il amestec cu iaurt, lapte batut, lapte dulce etc.Am vazut unii oameni ca il amesteca si cu apa.Singura regula este ca in ziua in care iei Colon help sa bei 2 litri de apa pe zi.Altfel, te poti constipa iar.Pe mine m-a ajutat super mult. Poate vei râde dar inainte cand stateam si eu constipata si am descoperit laxativele, luam unul inainte sa merg la munca si nu isi facea efectul imediat si o data eram deja jos langa atelier si abia atunci am simtit ca vine momentul si numai Dumnezeu stie cum am urcat eu 3 etaje

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, mi l-a recomandat o prietena.Mama este asistenta si i-am dat ambalajul sa vada si a spus ca toate ingredientele sunt bune pentru intregul corp, nu doar pentru intestine.Sincer nu am mai avut dezechilibru hormonal, nu am mai avut nici macar dureri menstruale cand l-am luat la menstruatie.Nu am mai avut nici cosuri si s-a terminat cu balonarea de atunci.Am si mai mukta energie pe timpul zilei.Singurele lucruri este sa iei Colon help si sa bei 2 litri de apa pe zi

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, ajuta sa faci normal. Ajuta si la diaree, si orice tip de constipatie

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Este bine totusi ca ai decis sa pui stop

Răspuns utilizator avertizat
| ALM2000RO a răspuns:

La cât timp ai scaun? Ai măcar odată pe zi sau la maxim două zile?