| NYØ2002 a întrebat:

Eu am 17 ani si fac sala de doua saptamani. Inaltime 1, 70m,68 kg si am putina burtica si vreau sa fac patratele, alerg pe banda 15 min (13 intense si 3 de pauza), mai fac vreo 5-6 aparate de abdomen(Il lucrez de 4 ori pe saptamana adica o data la 2 zile.Am cam renuntat la zahar, daca iau iau foarte putin. Dulciurile le-am inlocuit cu fructele si batoanele de la sala si beau doar 2l de apa doar la sala.Eu mananc 3 mese pe zi.

Azi am mancat:
Mic de jun-3 felii de paine cu vinete si la sala am mancat un baton
Pranz:3 oua cu rosii (cu Paine)

Cina :Cartofi prajiti cu rosii(Cu mamaliga)

Atentie:Nu am buget mare ca sa mananc mai mult de 3 mese pe zi.(Cam cate colorii credeti ca am consumat azi)?

Am renuntat la zahar mai mult din cauza dintilor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand ca sa ai patratele nu va fi usor vorbim de grasimea esentiala de pe abdomen, ar fi bine daca ai face sprinuri astea duc la arderea grasimi abdominala, cat despre ce consumi, cartofi fierti nu prajiti, fructe nu prea consumi

| NYØ2002 explică (pentru RAY):

Eu nu mananc in fiecare zi acelasi tip de mancare le mai schimb.CE parere ai de pireu cu carne?

| alina2k18 a răspuns:

Tu vrei patratele cu cartofi prajiti si salata de vinete [ full de ulei deci grasime ]?
Vezi ca batoanele majoritatea sunt pline de zahar, cauta variante low carb.
Caloriile le calculezi pe diferite aplicatii, recomand calorii. oneden
Cu buget restrans sigur ai in casa, oua, piept pui, fasole verde, brocolli.
Iti poti cumpara fulgi ovaz, iaurturi [ zuzu stors 2% cel mai bogat in proteina de pe piata ], branza cottage [ tot f multa proteina ], legume la punga, conserve ton, alune [ coapte nu prajite ], ciuperci. Maxim 50 lei/sapt astea ca presupun ca oua, carne ai deja in casa.
In rest urmareste-l pe Alex Stoian pe ytb, are recomandari bune si vezi ce mese avea el in functie de obiectiv [ nu are fineturi si mancare f scumpa ].

| NYØ2002 explică (pentru alina2k18):

O persoana activa trebuie sa manance mult si nu are zahar,scrie ceva de zaharuri(e alt ceva).Eu nu mananc in fiecare zi acelasi tip de mancare, cartofi prajiti mai mananc din cand in cand.

Legumele pe care le consum sunt:rosiile, fasole, cartofi, varza.De exemplu la cina mananc piure cu carne.Eu nu am cum sa ma ingras daca fac sala, cel mai mult sucurile si zaharul ingrasa, cantitate maxima de zahar e 6 grame.Din mancare fac muschi.

| Ralena a răspuns:

De slabit vei slabi si probabil asa ti se va recomanda, cu o dieta bogata in proteine, low carb, pentru ca este o dieta care infometeaza organismul obligandu-l sa consume din depozitul adipos nutrienti. Aceste diete duc inevitabil la imbolnavirea sau chiar decesul in timp al pacientului, datorita stresului pus pe pancreas pentru eliberarea glucagonului, pe rinichi, pe ficat etc. Daca faci abdomene la 2 zile, ai sanse sa nu faci "patratele"., deoarece e posibil sa nu apuce sa se elimine niciodata acidul lactic, si muschii nu se hranesc corespunzator. Acidul lactic, daca nu faci drenaj limfatic, se elimina in cca 24 de ore. Dupa aceea muschii incep sa se hraneasca si, prin urmare, sa se dezvolte. Hraa petru muschi este reprezentata de glucide (polizaharide), iar constructia se face din proteine (de preferat cu absorbtie lenta si cat mai putin acide, de evitat cele din lactate). Poti sa slabesti rapid, cu majoritatea dietelor de pe internet sau pe care ti le dau antrenorii, si cu riscuri uriase pentru sanatate. Sau poti sa adopti un stil de viata sanatos, care include mai multe fibre decat consumi tu, care exclude prajit, zahar, care hidrateaza corespunzator, astfel te vei dezvolta frumos, sanatos, armonios. Poti sa verifici programul de nutritie al trupelor SEAL care e public, au printre cei mai buni nutritionisti din lume, sau modelele de nutrite ale ciclistilor de performanta (cele doua categorii de sportivi au nutritionistii cei mai buni). Spor.

| NYØ2002 explică (pentru Ralena):

Nu 24 aproximativ 48 si dorm si nu fac nimic

| Ralena a răspuns (pentru NYØ2002):

Piure cu carne nu ai voie sa mananci, deoarece amidonul din cartofi nu se digera. Pancreasul are 2 hormoni, insulina si glucagon, antagonici, glucagon fiind dominant. Cand in sange exista aminoacizi rezultati din digestia proteinelor, se secreta glucagon si se inhiba secretia de insulina. Glucidele nu pot sa treaca in celule fara sa fie transportate de insulina. Vorbim de glucoza, fructoza nu are nevoie de transport, intra in celule fara insulina. Apoi, proteina se digera in mediu acid, enzimele digestive pentru mediul acid sunt diferite decat cele pentru mediu bazic (cartoful). E ok 48 de ore, dar o zi cu o zi cum ai zis, inseamna 24. In cele 48 de ore sa faci intinderi zilnice, nu sa dormi sa nu faci nimic.

| NYØ2002 explică (pentru Ralena):

Mananc si eu ce am acasa.Mie mi se pare ok sa mananc piure cu carne.Cine ti-a zis ca nu ai voie sa mananci cartofi, sa nu mananci des.Si daca faci sala nu ai cum sa te ingrasi dimpotriva pui muschi pe tine.Eu plec cam pe la ora 12-13, pana la ora 1 dimineata se fac 12 ore, pana la 1 la pranz inca 12 ore inca 12 ore pana la 1 dimineata plus vreo 8-9 ore pana ma duc la sala fac peste 48 de ore